Eurobasket: România învinsă de Franța. Sătmăreanca Claudia Pop a marcat 14 puncte pentru România

baschet

Naționala feminină de baschet a României a fost învinsă de vicecampioana Europei, Franța, cu scorul de 76-67 (20-18, 17-22, 17-20, 22-7), duminică, 14 iunie, în Sala Sporturilor „Constantin Jude” din Timișoara, într-un meci din Grupa A a Campionatului European – Eurobasket 2015, competiție găzduită împreună cu Ungaria.

România conducea cu 65-56 cu 7 minute și 15 secunde înainte de final, dar au urmat șase minute în care nu a reușit nici măcar un coș, în timp ce Franța a înscris 15 puncte, scorul fiind de 71-65 când mai era circa un minut din meci. Oaspetele s-au impus în cele din urmă cu 76-67, iar România are nevoie de o victorie la 14 puncte cu Cehia, azi, 15 iunie, în ultimul meci, pentru a trece de faza grupelor.

Pentru România au marcat: Claudia Pop (14 puncte); Ancuța Stoenescu (14); Florina Pașcalău (11); Gabriela Irimia (10); Gabriela Mărginean (9); Elisabeth Pavel (7) și Annemarie Părău (2).