Sâmbătă, 15 noiembrie, în Poligonul ACR Satu Mare, s-a desfășurat etapa a V-a (ultima din acest an) al Campionatului Național de „Rally Sprint” 2014. Competiția a fost organizată de ACR Satu Mare, Clubul Sportiv „Auto Karting Rider’s” și Primăria municipiului, reședință de județ.
Înaintea ultimei etape era deja adjudecat titlul de campion în patru grupe dar concurenții au fost prezenți într-un număr mare recunoscând buna organizare a acestei competiții. În cadrul acestei etape s-au înscris 48 de concurenți împărțiți în opt grupe. Piloții au sosit din mai multe localități și anume: Baia Mare, Dej, Gherla, Livada, Oradea, Cluj-Napoca, Zalău, Sighetu Marmației și din Satu Mare.
În continuare vă prezentăm câștigătorii etapei a V-a:
Grupa JN.1
Locul I
Pintye Balázs – 12 ani (Satu Mare, Honda)
Locul II
Leontin Iocsak – 15 ani (Livada, Suzuki)
Locul III
David Tarța – 12 ani (Baia Mare, Suzuki Swift)
Grupa JN.2
Locul I
Alex Balogh – 16 ani (Satu Mare, Peugeot)
Locul II
Flaviu Purgui (Satu Mare, Honda)
Locul III
Laurențiu Kira – 17 ani (Satu Mare, Dacia)
ON.1
Locul I
Ioan Iocsak (Livada, Suzuki)
Locul II
Tiberiu Füstös (Dej, Mitsubishi)
Locul III
Andrei Füstös (Gherla, Mitsubishi)
ON.2
Locul I
Havrilla Peter (Baia Mare, Opel Astra)
Locul II
Iulian Mărcuș (Baia Mare, VW Golf)
Locul III
Viorel Toth (Satu Mare, Mazda)
ON.3
Locul I
Treger Oszkár (Baia Mare, BMW)
Locul II
Gulya Zsolt (Satu Mare, BMW)
Locul III
Kovács Levente (Satu Mare, BMW)
OOP.1
Locul I
Majer Richard (Satu Mare, Honda)
Locul II
Kui Ferenc (Satu Mare, Honda)
Locul III
Andrei Uram (Oradea, Mazda)
OOP.2
Locul I
Cătălin Farcău (Satu Mare, BMW)
Locul II
Florin Stecka (Satu Mare, BMW)
Locul III
Robert Szabó (Zalău, Mazda RX8)
OPEN
Locul I
Kui Ferenc (Satu Mare, Honda)
Locul II
Florin Stecka (Satu Mare, BMW)
Locul III
Majer Richard (Satu Mare, Honda).
Au mai fost premiați următorii concurenți:
Categoria FEMININ:
Locul I
Natalie Hanea – 12 ani (Cluj-Napoca, Ford Ka)
Locul II
Natalia Ramona Iocsak – 10 ani (Livada, Suzuki Swift)
Locul III
Pamela Izsaky (Sighetu Marmației, VW Lupo)
Debutantul la o competiție auto: Ervin Petraș (Satu Mare).
Fiecare câștigător a primit pe lângă cupe, diplome, medalii și punctele care i se cuvin conform regulamentului.
După terminarea etapei a V-a, și după adunarea punctelor obținute pe tot parcursul anului, într-un cadru festiv, organizat la Sala de evenimente „Esedra”, s-au decernat multe cupe și titluri de campioni naționali.
Vezi câștigătorii fiecărei grupe a Campionatului Național de „Rally Sprint” 2014:
Grupa JN.1
Locul I
David Tarța – 12 ani (Baia Mare, Suzuki Swift)
Locul II
Pintye Balázs – 12 ani (Satu Mare, Honda)
Locul III
Leontin Iocsak – 15 ani (Livada, Suzuki)
Grupa JN.2
Locul I
Alex Balogh – 16 ani (Satu Mare, Peugeot)
Locul II
Laurențiu Kira – 18 ani (Satu Mare, Honda)
Locul III
Flaviu Purgui – 17 ani (Satu Mare, Peugeot)
Grupa ON.1
Locul I
Tiberiu Füstös (Dej, Mitsubishi)
Locul II
Ioan Iocsak (Livada, Suzuki)
Locul III
Andrei Füstös (Gherla, Mitsubishi)
Grupa ON.2
Locul I
Havrilah Peter (Baia Mare, Opel Astra)
Locul II
Edgard Balogh (Satu Mare, Mitsubishi)
Doru Găvruță (Oradea, Ford Fiesta)
Locul III
Viorel Toth (Satu Mare, Mazda)
Grupa ON.3
Locul I
Kovács Levente (Satu Mare, BMW)
Locul II
Treger Oszkar (Baia Mare, BMW)
Locul III
Gulya Zsolt (Satu Mare, BMW)
Grupa ONLY OPEN 1
Locul I
Majer Richard (Satu Mare, Honda)
Locul II
Kui Ferenc (Satu Mare, Honda)
Locul III
Andrei Uram (Oradea, Mazda)
Grupa ONLY OPEN 2
Locul I
Florin Stecka (Satu Mare, BMW)
Locul II
Cătălin Farcău (Satu Mare, BMW)
Locul III
Kovács Levente (Satu Mare, BMW)
Grupa FEMININ
Locul I
Natalia Ramona Iocsak (Livada, Suzuki)
Locul II
Natalie Hanea (Cluj-Napoca, Ford Ka)
Locul III
Pamela Izsaky (Sighetu Marmatiei, VW Lupo)
Grupa OPEN
Locul I
Florin Stecka (Satu Mare, BMW)
Locul II
Majer Richard (Satu Mare, Honda)
Locul III
Kui Ferenc (Satu Mare, Honda).