Judoka de la CSM Olimpia, Yudelsis Jamez Romero se pregătește pentru Europenele U23

Judoka Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare, Yudelsis Jamez Romero (21 ani) a fost cooptată în lotul național olimpic, cu care se va deplasa la Potsdam, Germania, unde între 12–14 noiembrie se vor desfășura Campionatele Europene U23.

Cubaneza naturalizată anul acesta a avut rezultate remarcabile, urcând pe podium la toate competițiile, la care a participat.

Eleva antrenoarei Yagnelis Mestre a obținut, în martie, medalie de argint la senioare, iar în mai, la CN U23 a terminat pe locul 3. Tot în mai, la Campionatul Național Ne-waza (luptă la sol), senioare, organizată la Satu Mare, Yudelsis Jamez Romero a urcat pe a treia treaptă a podiumului,

În urmă, cu mai puțin de o lună, în Istanbul a devenit campioană balcanică la categoria -57 kg.