Dubla lui Chinde a decis amicalul cu Ocna Dej (Foto)

Echipa de fotbal al Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare a câștigat al șaselea meci amical din perioada de pregătire pentru noul sezon al ligii a 3-a, care va urma să înceapă în data de 26 august.

După două meciuri din Cupa României elevii pregătiți de cuplul Cosmin Iuhas, Florin Fabian au întîlnit sâmbătă pe teren propriu pe viitorul coleg de serie, Minerul Ocna Dej, într-un amical.

Echipa noastră au dominat partida și a condus până la pauză prin reușita lui Viorel Chinde din minutul 34. Acesta a șutat de la marginea careului iar portarul oaspeților, neatent,  a scăpat mingea în plasă (1–0).

Imediat după pauză, în minutul 47 același Viorel Chinde a finalizat din interiorul careului o frumoasă fază colectivă de atac.

Pe contraatac , în minutul 67, Florin Dan a redus din diferență după o pătrundere cu șut la colțul scurt.

De remarcat debutul lui Adam Abdul-Wahab la CSM Olimpia Satu Mare. Mijlocașul ghanez de 21 de ani venit împrumut de la CFR Cluj Napoca a dat siguranță la mijlocul terenului și se anunță a fi o soluție bună pentru galben-albaștrii. Adam Abdul-Wahab a evoluat în primăvară la Gloria Bistrița-Năsăud, tot sub formă de împrumut de la CFR Cluj.

Pentru CSM Olimpia a fost al cincea victorie în meciurile amicale, pierzând una singură, în deplasare la Debrecen. Până la startul campionatului echipa noastră va mai juca un amical, ultimul test fiind programat pentru sâmbăta viitaore împotriva unei echipe din campionatul județean.

MECI AMICAL

CSM Olimpia Satu Mare – CS Minerul 1947 Ocna Dej 2–1 (1–0)

Marcatori: Viorel Chinde 34, 47, respectiv Florin Dan 68

CSM Olimpia: Denis Moldovan – Marco Bota, Răzvan Prodan, Paul Copaci, Mihai Lazăr, Pop Nándor, Adrian Micaș, Viorel Chinde, Adrian Șter, Adam Abdul, Süveg Nándor.

Au mai jucat: Veress Zsombor, Raul Vidrășan, Raul Apai, Adrian Bura, Mihăiță Mureșan, Daniel Vereguț, Emanuel Morar, Sofian Țânțaș

Antrenor: Cosmin Iuhas. Director tehnic: Florin Fabian.

ÎN MECIURILE AMICALE ANTERIOARE

Putnok FC (Liga a 3-a, Ungaria) – CSM Olimpia Satu Mare 2–4 (1–2)

Marcatorii golurilor sătmărene: Răzvan Lazăr, Adrian Șter, Emanuel Morar, Veress Zsombor.

CSM Olimpia Satu Mare – Cigánd SE (Liga a 3-a, Ungaria) 2–1 (2–0)

Marcatorul golurilor sătmărene: Zsiga Ervin (2 goluri)

CSM Olimpia Satu Mare – SCM Zalău 2–0 (2–0)

Marcatori: Raul Vidrășan, Zsiga Ervin (din 11 metrii)

DEAC (Liga 3, Ungaria) – CSM Olimpia Satu Mare 3–0 (1–0)

CSM Olimpia Satu Mare – Oașul Negrești Oaș 4–2 (2–1)

Marcatorii golurilor sătmărene: Raul Vidrișan, Alex Mărieș, Viorel Chinde, Daniel Vereguț.