Váncsa Daiana dublă campionă mondială la Dundee (Foto)

Evoluție excelentă pentru karateka Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare, Váncsa Daiana, care a cucerit două medalii de aur și două de bronz la Campionatul Mondial WUKF, organizată în perioada 12–16 iulie, în orașul scoțian, Dundee.

Această competiție adună anual la start mii de sportivi, iar eleva antrenorului Florin Curileac este la al patrulea Mondial de senioare, la care participă.

Ea a devenit acum campioană mondială kumite shobu sambon open individual, cât și cu naționala României la proba kumite echipe rotativ.

La concursul kumite shobu sambon, categoria –55kg cea mai bună sportivă a județului nostru a cucerit medalia de bronz, după care a urcat pe a treia treaptă a podiumului la proga kumite echipe sambon.

„A fost o competiție foarte dificilă, într-o zi am avut și 15 meciuri. Sunt un pic »colorată« la ochi, dar îmi va trece. A meritat efortul” – a declarat Váncsa Daiana.