Elias Borca, medaliat cu bronz la Naționale (Foto)

Judoka cu dublă legitimare al Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare și CS Unio Satu Mare, Elias Borca a cucerit medalia de bronz la Campionatul Național U12, organizată la Bacău.

Elevul antrenorului Terely Mihály a avut o evoluție foarte bună, concurând la categoria 46 de kilograme. Elias a ajuns până în finala mică, unde a învins un sportiv din Arad, cucerind astfel o medalie prețioasă de bronz.

Tot la Bacău, Thiruvadi Alesszia a concurat la categoria 36 de kilograme și s-a calificat finala mică. A avut avantaj de un waza-ari, însă cu 20 de secunde înainte de final a pierdut, clasându-se astfel pe locul cinci.