Sabrina Voinea a obţinut două medalii de aur la Campionatul Mondial de la Doha

Gimnastica românească are, începând de sâmbătă, o nouă stea. La doar 15 ani, Sabrina Maneca Voinea a obținut două medalii de aur.

Sabrina Voinea s-a clasat pe prima poziție în două probe, la bârnă și la sol, la Campionatului Mondial de gimnastică artistică de la Doha.

Campionatul Mondial de la Doha este primul său concurs la seniori.

„De două ori aur

La 15 ani, gimnasta Sabrina Voinea Maneca, campioană europeană de junioare, a debutat strălucit la senioare, cucerind două medalii de aur

Sabrina a câștigat detașat ultima finală a gimnastelor la cea de-a 15-a ediţie a competiției din Qatar, cea de la sol, cu cea mai mare dificultate (5.7), al doilea punctaj la execuţie (7.900) şi un total de 13.600, după ce câștigase aurul și în finala de la bârnă, cu 13.766 puncte.

Sabrina este antrenată de mama sa, Camelia Voinea – campioană mondială și europeană, vicecampionă olimpică la gimnastică, și de Cristian Moldovan.

Felicitări, Sabrina! Felicitări antrenorilor tăi!

Succes la Campionatele Europene de luna viitoare! Hai, România!”, a transmis Federația Română de Gimnastică.