Dans sportiv: Doua titluri de campioni la nivel national (Foto)

5 perechi de dansatori de la Royal Dance Club Satu Mare au participat în acest weekend la Campionatul Naţional de Clase al României la Dans Sportiv organizat la Baia Mare, de unde s-au întors cu rezultate remarcabile.

Perechea David Decsei – Carina Cociota au câştigat titlul de campioni la categoria Latino 19-34 ani în clasa A, iar perechea Erik Zsebenyi – Gabriela Pușcașiu au câștigat titlul de campioni la categoria Standard 19-34 de ani în clasa E.

Perechea Mark Horvat şi Denisa Graz au obținut locul 3 la categoria Standard 16-18 ani clasa D, perechea Radu Kocsis și Crina Dobra au obținut două medalii de bronz prin clasări pe locul 3 pe podium la 2 categorii de concurs Standard și Latino Seniori peste 35 de ani în clasa E, iar perechea Alessio Bocrici – Daria Dragoș fiind la prima lor participare la campionat în clasa E 10-11 ani, au obținut locul 9.

De asemenea, au obţinut rezultate frumoase în cadrul iDance Academy Festival și perechile:

• Cristian Kovacs – Ema Lucuțcare au obținut locul 4 la categoria Preocmpetițional 2 dansuri copii 10-11 ani.
  • Darius Iepure – Armina Iepurecare au obținut locul 6 la categoria Debutați Vasl Lent, 10-11 ani și locul 4 categoria Debutați Cha Cha, 10-11 ani
  • Sofia Coman– locul 7 și Elena Mara Iepure– locul 9 la categoria Fete solo debutante 8-9 ani.
  • Lara Maria Câmpan– locul 4 la categoria Fete solo debutante 4-7 ani.
  • Gloria Mare – locul 4 la categoria Fete solo debutante 12-15 ani.
  • Raissa Florea – locul 1 șiLara Hiri – locul 2  la Fete solo bronz 4-9 ani
  • Elena-Helga Tomșa– locul 8-9 la Fete solo bronz 10-11 ani.

Competiţia a adunat laolaltă cca. 400 de perechi din România, fiind arbitrați de cei mai buni arbitri din toată țara.

Perechile de la Royal Dance Club au avut o evoluţie remarcabilă la aceasta competiţie.

Meritul le aparţine atât sportivilor, cât şi antrenorilor Ovidiu Ignat, Otto Varga şi Marius Iepure.