Vezi câștigătorii Târgului de Știință „Ziua PI”

Ziua PI

Ca în fiecare an în luna martie, elevii Liceului Teoretic German „Johann Ettinger” au participat la Târgul de Știință „Ziua PI”, eveniment aflat anul acesta la a IX-a ediție. Evenimentul, devenit tradiție deja în liceu, s-a desfășurat în laboratorul de fizică și a reunit proiecte ale elevilor din domeniul fizicii, chimiei, biologiei, informaticii, geografiei și istoriei.

Târgul își propune să trezească interesul elevilor pentru științe, să dezvolte competențele de comunicare și colaborare ale elevilor, să stimuleze creativitatea și inventivitatea acestora.

În acest an la concurs au participat peste 100 de elevi ai scolii, ai căror proiecte abordau teme dintre cele mai diverse: mașina ecologică ce funcționează cu energie solară, mașini acționate prin programe informatice de ocolire a obstacolelor pentru fluidizarea traficului, experimente de inflație a balonului prin obținerea de dioxid de carbon, programe informatice ce ilustrează recursivitatea, grafurile, sortarea, experimente chimice ce evidențiază legăturile chimice polare și nepolare, experimente de reflexie și refracție a luminii, dispozitive care ilustrează diverse principii fizice acționate electric, baterii chimice, machete, etc.

Au existat două secțiuni atât la liceu cât și la gimnaziu: „Machete și prezentări”, respectiv „Dispozitive și experimente”, iar juriul a stabilit câștigătorii pentru fiecare secțiune în funcție de originalitatea și funcționalitatea proiectului, dar ținând cont și de design și de prezentarea realizată de elevi. Câștigătorii au primit diplome și premii constând în cărți de știință, atlase și enciclopedii.

Liceu:

Locul I

Benjamin Groza, Strazsazsar Dorothy, Kael Zsolt și Huber Thomas cu proiectul „Masina ecologică” (clasa a XI-a A);

Locul II

Dorner Kevin și Paul Năvală cu proiectul „Autonomous car” (clasa a XII-a A);

Locul III

Tamara Pescaru, Galiger Gergo și Herman Monika cu proiectul „Balonul magic” (clasa a IX-a A si X-C).

Secțiunea „Prezentări și machete”:

Locul I

Mali Jaqueline cu proiectul „Recursivitate în imagini” (clasa a X-a B);

Locul II

Marius Bozga, Szatmari Rick și Straub Mark cu proiectul „Quick sort vs bubble sort” (clasa a X-a B);

Locul III

Enyedi Bernadett și Groszhart Kathrin cu proiectul „Grafuri complete” (clasa a XI-a B).

Gimnaziu

Secțiunea „Dispozitive și experimente” :

Locul I

Laurențiu Lupan, Racz Kevin, Burnar Davis și Hackl David cu proiectul „Sistem de alarmă pentru udat flori” (clasa a V-a B);

Locul II

Bale Nathan, Matei Crăciun, Codrin Fage cu proiectul „Mașina spion” (clasa a V-a A);

Locul III

Giovani Bumbar cu proiectul „Fum-fum” (clasa a VII-a B).

Secțiunea „Prezentări și machete”:

Locul I

Ioana Crăciun, Alexandra Chivari și Iasmina Pusta cu proiectul „Cetatea Albă” (clasa a VIII-a A);

Locul II

Dominic Groza, Daiana Maxim și Diana Muchi Codrin cu proiectul „Zidul Berlinului” (clasa a VIII-a A);

Locul III

Burian Christopher, Luca Surducan, Papp Mersedes, Werni Kerstin, Paul Lăcătuș și Nezezon Patrick cu proiectul „Cristalul tornadă” (clasa a V-a B).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.