Baschet: CSM Satu Mare-Phoenix Galaţi 86-80

DSCF7238

DSCF7241

DSCF7251

În ultimul meci al anului, echipa de baschet a CSM Satu Mare a învins Phoenix Galaţi cu scorul de 86 la 80. Meciul s-a jucat azi, 12 decembrie, de la ora 18.00, în Sala de sport a LPS de pe strada Ady Endre din Satu Mare.

Meciul a contat pentru etapa a XV-a a Ligii Naţionale la baschet feminin.

Echipa oaspete a intrat greu în joc, astfel încât elevele Adrianei Pricop s-au impus şi au terminat primul sfert în avantaj (25-12). Sfertul secund a fost ceva mai echilibrat (20 la 21) iar la pauză tabela de marcaj arăta scorul de 45 la 33, în favoarea sătmărencelor.
Sfertul al treilea a fost câştigat de sătmărence (20-14), însă în ultimele zece minute ale partidei gălăţencele au reuşit să se impună cu 21 la 33. În ciuda faptul că echipa oaspete s-a apropiat mult la puncte de CSM Satu Mare, elevele Adrianei Pricop au reuşit să gestioneze bine ultimele secunde ale partidei şi să câştige cu 86 la 80.

Pentru CSM Satu Mare au marcat: Orosz (32 de puncte), Ferenczi (20), Laza (16), Adams (10), Szmutku (5), Manta (2) şi Radovic (1).