Cătălina Apostol și Mihnea Surcel, primii învingători la Cupa „1 Decembrie” la floretă copii de la Satu Mare

Scrima

Azi, 5 decembrie, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare a început a XXXVII-a ediție a Cupei „1 Decembrie” la floretă pentru copii, masculin și feminin.

Prima probă care s-a încheiat a fost cea la floretă masculin, categoria 9-10 ani, iar învingător a fost Mihnea Surcel, de la ACS Balestra. În această probă au tras 21 de concurenți de la 12 cluburi din România, Ungaria, Slovacia și Ucraina.

Tot azi a avut loc și proba de floretă feminin, categoria 9-10 ani. La competiție au participat 27 de sportive din patru țări, de la zece cluburi, iar învingătoare este Cătălina Apostol (ACS Balestra).

Cupa „1 Decembrie” la floretă pentru copii este un concurs organizat de către Direcția Județeană pentru Sport și Tineret (DJST) și Clubul Sportiv (CS) Satu Mare, în colaborare cu Asociația „Fencing” Satu Mare.