Baschet: CSM Satu Mare-CSU Alba Iulia 80-87

Baschet3

Baschet4

Baschet5

Baschet6

Elevele lui Adriana Pricop s-au duelat azi, 29 noiembrie, cu echipa CSU Alba Iulia, în cadrul primului meci pentru accederea în semifinalele Cupei României la baschet feminin. CSM Satu Mare a pierdut duelul de azi cu scorul de 80 la 87. Returul Cupei este programat pentru data de 3 decembrie, în deplasare.

Meciul de azi s-a jucat de la ora 13.00, în Sala de sport a LPS de pe strada Ady Endre din Satu Mare.
Primul sfert a fost câștigat de albaiulience cu scorul de 15 la 31, însă sfertul secund s-a terminat cu 24 la 24. Astfel, CSU Alba Iulia a intrat la vestiare cu un avantaj de 16 puncte în fața gazdelor (39-55).

Următoarele două sferturi au fost câștigate de CSM Satu Mare (21-20, respectiv 20-12), însă nu a fost destul pentru a ajunge din urmă echipa oaspete. La sfârșitul partidei tabela de marcaj arăta scorul de 80 la 87, în favoarea CSU Alba Iulia.

Returul cupei se va juca la Alba Iulia pe data de 3 decembrie.

Pentru CSM Satu Mare au marcat: Andreea Orosz (23 de puncte), Toccara Ross (21), Flavia Ferenczi (18), Ashley Adams (9), Ramona Laza (7) și Luminița Manta (2).