Handbal: CSM Satu Mare a învins Rom Cri Brașov cu 38-29

Handbal4
Elevii lui Nicolae Istrate au învins echipa Rom Cri Brașov, într-un meci ce s-a disputat azi, 8 octombrie, cu începere de la ora 12.00, în Sala de sport a LPS, de pe strada Ady Endre.
Brașovenii au început destul de bine partida, reușind să marcheze primul gol. După cinci minute de joc, avansul brașovenilor a crescut cu două goluri, tabela demarcaj arătând scorul de 3 la 1. Elevii lui Istrate au reușit să egale doar în minutul 12 al partidei (6-6).
Handbaliștii de la CSM Satu Mare au luat apoi cu asalt poarta oaspeților, reușind să se desprindă cu trei goluri (9-6) de brașoveni. Cu toate acestea, oaspeții nu s-au lăsat cu una, cu două. Până în minutul 20, aceștia au reușit să reducă din handicap (11-10). Apoi, ușor, ușor, sătmărenii s-au desprins de echipa adversă, încheind prima repriză cu un avans de patru goluri (19-15).
Repriza secundă le-a aparținut sătmărenilor, reușind să crească diferența chiar la 10 goluri. La finalul partidei, scorul a fost de 38 la 29, în favoarea CSM Satu Mare.
Pentru CSM Satu Mare au marcat: Olah (13 goluri), Mureşan (7 goluri), Mateș (4 goluri), Acsinia (4 goluri), Santeiu (3 goluri), Clipea (3 goluri), Ungar (două goluri), iar Morar și Cristescu au marcat câte un gol.