Elevi sătmăreni la fazele naţionale ale olimpiadelor şcolare

Olimpici

Sâmbătă, 22, respectiv duminică, 23 februarie s-au desfăşurat fazele judeţene ale olimpiadelor la Limba şi literatura română, maghiară, latină şi la chimie. În continuare vă prezentăm lista cu elevii care s-au calificat la fazele naţionale ale acestor concursuri:

Olimpiada de Limba şi literatura română

Elevi de gimnaziu:

Sânziana Satmari: clasa a V-a, Școala Gimnazială „Mircea Eliade” Satu Mare

Miruna Bojuc: clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Satu Mare

Bogdan Botiș: clasa a VII-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare

Alexandra Dan: clasa a VIII-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare.

Elevi proveniți din clase cu predare în limbile minorităților naționale:

Alisa Tite: clasa a V-a, Liceul Teoretic German “Johann Ettinger” Satu Mare

Iulia Bilațiu: clasa a VI-a, Liceul Teoretic German “Johann Ettinger” Satu Mare

Diana Maxim: clasa a VII-a, Liceul Teoretic German “Johann Ettinger” Satu Mare

Muzska Zsuzsa: clasa a VIII-a, Școala Gimnazială Nr. 1 Carei

Elevi de liceu:

Antonio Bud: clasa a IX-a, Liceul Teoretic German “Johann Ettinger” Satu Mare

Andra Cristina Popa: clasa a X-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare

Geanina Bereș: clasa a XI-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare
Ruxandra Bob: clasa a XII-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare

Elevii care s-au clasat pe locul II, la etapa județeană a Olimpiadei de Limba și literatura română, sunt calificați pentru a participa la etapa națională a Concursului „Ionel Teodoreanu”, care se va desfășura în luna mai, la Iași:

Miruna Pop: clasa a V-a, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Satu Mare

Miruna Tarța: clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Satu Mare

Carla Vida: clasa a VII-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare

Casian Moiș: clasa a VIII-a, Liceul Teoretic Negrești-Oaș

Olimpiada de Chimie:

Nadine Couți: clasa a VIII-a, Școala Gimnazială „Grigore Moisil” Satu Mare

Paula Dan: clasa a X-a, Liceul Teoretic Negrești-Oaș

Cosmina Matioc: clasa a X-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare

Valentina Pop: clasa a X-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare

Demian Atanasiu: clasa a XI-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare

Tudor Orha: clasa a XII-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare

Olimpiada de Limba și literatura maghiară “Mikes Kelemen”:

Pesek Adrienne: clasa a V-a, Liceul Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare

Juhos Roland: clasa a VII-a, Liceul Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare

Kiss Dalma: clasa a VIII-a, Școala Gimnazială „Bălcescu-Petofi” Satu Mare

Kepiro Dorottya: clasa a VIII-a, Liceul Reformat Satu Mare

Potor Andrea: clasa a VIII-a, Liceul Reformat Satu Mare
Kovacs Peter: clasa a IX-a, Liceul Teoretic Carei

Sarkadi Rebeka: clasa a IX-a, Liceul Teoretic Carei

Bartha Eszter Eva: clasa a IX-a, Liceul de Arte „Aurel Popp” Satu Mare

Farkas Henrietta: clasa a X-a, Colegiul Național „Kolcsey Ferenc” Satu Mare

Rappert Balazs: clasa a X-a, Liceul Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare

Fenyes Anita: clasa a XI-a, Colegiul Național „Kolcsey Ferenc” Satu Mare

Olimpiada de Limba și literatura latină:

Cătălina Blidar: clasa a IX-a, Liceul Teoretic Carei

Alexandra Elena Ganea: clasa a IX-a, Liceul Teoretic Carei

Mădălina Țuțuraș: clasa a X-a, Colegiul Național „Ioan Slavici” Satu Mare

Elisa Marta Hura: clasa a XI-a, Colegiul Național „Ioan Slavici” Satu Mare

Codruţa Szecsi: clasa a XI-a, Colegiul Național „Doamna Stanca” Satu Mare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.