Ca în fiecare an, elevii Liceului Teoretic German „Johann Ettinger” au participat la Târgul de Știință „Ziua PI”, eveniment aflat anul acesta la a X-a ediție. Acțiunea a avut loc săptămâna trecută la Liceul German.
În acest an au participat în concurs 35 de proiecte, abordând teme dintre cele mai diverse: mașina de drifturi, eoliana, o machetă reprezentand Primul Război Mondial, bobina Tesla, experimente pentru determinarea centrului de greutate, dipozitive holografice, alte dispozitive care ilustrează diverse principii ale fizicii, experimnte de chimie disctractivă, etc.
Elevii au concurat în cadrul a două secțiuni („Liceu” și „Gimnaziu”): „Prezentări și machete” și „Dispozitive și experimente”, iar juriul a stabilit câștigătorii pentru fiecare secțiune în funcție de originalitatea și funcționalitatea proiectului, dar ținând cont și de design, respectiv de prezentarea realizată de elevi.
În continuare vă prezentăm lista cu câștigătorii competiției din acest an:
Liceu – Secțiunea „Dispozitive și experimente”
Locul I
Naghi Rareș, Bălaj Flaviu, Surducan Adrian cu proiectul „Tesla coil” (clasa a IX-a A);
Locul II
Gargya Hajnalka, Poosz Meda, Kuncz Gabriella, Heinrich Alex cu proiectul „Centul de greutate” (clasa a XI-a A);
Locul III
Pargea Larisa și Pop Ioana cu proiectul „Inimioare mișcătoare” (clasa a IX-a A).
Liceu – Secțiunea „Prezentări și machete”:
Locul I
Kicsi Dora, Pescaru Tamara, Gzimmermann Gertrud cu proiectul „Calorii” (clasa a X-a A)
Locul II
Ardelean Georgiana, Bud Antonio, Zavaczki Raul cu proiectul „Materialistic Moonlight Ascension” (clasa a XI-a A)
Locul III
Balinfi Ivett, Mali Jacqueline cu proiectul „Neuschwanstein Schloss” (clasa a XI-a C si XI-a B).
Gimnaziu – Secțiunea „Dispozitive si experimente”:
Locul I
Kocsan Erik, Bota Dragoș, Potor Daniel cu proiectul „Drift Machine” (clasa a VIII-a A)
Locul II
Werni Kerstin, Papp Mersedes, Burian Christopher, Lăcătuș Paul, Lupan Laurențiu cu proiectul „Eoliana” (clasa a VI-a B)
Locul III
Nahy Maya, Rațiu Teodora cu proiectul „Piramida holografică” (clasa a VI-a A)
Gimnaziu – Secțiunea „Prezentări și machete”:
Locul I
Lazin Rybanna, Șter Maria, Urs Alexandra cu proiectul „Primul Război Mondial” (clasa a VIII-a B)
Locul II
Maier Georgiana cu proiectul „Casa trecutului” (clasa a VI-a A)
Locul III
Paul Alessia, Peter Patricia, Mihai Timotei cu proiectul „Acropole” (clasa a V-a C).