79 de concurenți din mai multe județe ale țării s-au înscris la startul celei de-a II-a etape a Concursului Internațional de Rally Sprint ce se desfășoară azi, 29 aprilie, pe B-dul Transilvania din Satu Mare.
Competiția propriu-zisă a început în jurul orei 11.30.
Cei 79 de concurenți sunt din: Târgu Mureș, Timișoara, Livada, Satu Mare, Miercurea Nirajului (Mureș), Carei, Baia Sprie, Oradea, Baia Mare, Deva (Hunedoara), Sânmartin (Bihor), Sîntion (Bihor), Zalău (Sălaj), Periam (Timiș).
Festivitatea de premiere este anunțată pentru ora 17.00.
Evenimentul sportiv este organizat de ACR și Clubul Sportiv Rider’s Satu Mare cu sprijinul Consiliului Local al municipiului reședință de județ.
Iată clasamentul competiției:
Grupa JUNIORI :
Locul I
Pelici Darco Antonio 16 ani (Timișoara, Honda)
Locul II
Iocsak Natalia Ramona 13 ani (Ungaria, Honda)
Locul III Pintye Balázs 14 ani (Satu Mare, Honda)
FEMININ:
Locul I Iocsak Natalia Ramona (Ungaria, Honda)
Locul II
Kiss Pamela (Satu Mare, Opel Astra)
DEBUTANTI:
CLASA 1
Locul I
Ciotau Alexandru (Timișoara, Citroen Saxo)
Locul II
Dobrai Zsigmond (Oradea, Nissan Micra)
Locul III
Șugar Cristian (Timișoara, Honda Civic)
CLASA.2.
Locul I
Liviu Moldovan (Oradea, Renault Megane)
Locul II
Petyar Burta Istvan (Sânmartin, VW Golf)
Locul III
Mărcuș Iulian (Baia Mare, Opel Astra)
AVANSAȚI
CLASA 1
Locul I
Nicoară Radu (Timișoara, Renault Clio)
Locul II
Pașca Ovidiu (Baia Mare, MG ZR 1,8)
Locul III
Uram Andrei (Oradea, Mazda);
CLASA 2
Locul I
Veress Tamas Istvan (Baia Mare, Opel Manta)
Locul II
Nagy Attila (Baia Mare, Opel Astra)
Locul III
Popa Claudiu (Timișoara, Opel Kadett)
CLASA 3
Locul I
Stecka Florin (Satu Mare, BMW)
Locul II
Kui Ferenc (Satu Mare, Seat Ibiza)
Locul III
Fasie Sorin (Sânmartin/BH, Peugeot 206)
CLASA 4
Locul I
Hudema Marius (Timișoara, Subaru STI)
Locul II
Andor Marius (Baia Mare, VW Golf 4×4)
Locul III
Mihat Eugen (Oradea, Subaru Impreza)
OPEN
Locul I
Hudema Marius (Timișoara, Subaru STI)
Locul II
Stecka Florin (Satu Mare, BMW)
Locul III
Fasie Sorin (Sânmartin/BH, Peugeot 206)
ECHIPE
Locul I
Full Throttle Racing – Oradea
Locul II
Sport Masters YEAR 2012-Timișoara
Locul III
CS A-K RIDER’S Satu Mare.