Careianca Dari Helga, din nou pe podium

Dari Helga

Duminică, 27 septembrie, a avut loc la Szekszárd (Ungaria) Concursul național de tenis de masă (categoria I) pentru cadeți cu posibilitatea de a obține puncte în Clasamentul național al Ungariei.

La această competiție a participat și sportiva din Carei, Dari Helga, legitimată la Clubul Statisztika Budapesta, concurând la o categorie mai mare de vârstă, obținând două medalii de bronz la proba de simplu și dublu.

La proba de simplu a învins următoarele sportive de pe tabloul principal de 32: Bokros Kamila (Szekszárd) cu scorul de 4-0; Fulle Kata (componentă a lotului de cadete a Ungariei și participantă la Campionatul European din 2015) cu scorul de 4-0; după care s-a întâlnit în sferturile de finală cu fosta colegă a ei de la Clubul Elevilor – TAPO Carei, și anume Keresztesi Kitty, actualmente componentă a echipei Szekszárd pe care a învins-o cu 4-1, calificându-se astfel în semifinală, unde a fost întrecută de colega ei de club Gondor Fanny cu scorul de 4-2.