Echipa de handbal feminin al CSM Olimpiei Satu Mare va lupta în semifinala campionatului

Echipa de handbal feminin al CSM Olimpiei Satu Mare a încheiat sezonul regulat al campionatului de juniori III pe locul patru, astfel că va lupta în semifinala competiției în cadrul Grupei 7 a turneului intitulat Turneul Perseverență 2.

În ultima etapă a sezonului regulat, CSM Olimpia, având în componență în mare parte jucătoare din Orașu Nou, Turulung și Porumbești, a jucat la Oradea împotriva echipei ACS Alpha. Miza meciului a fost ocuparea locului trei în Seria P, astfel că, așa cum era de așteptat, confruntarea a fost una intensă.

Cu Burja Adrienn în formă bună, echipa noastră a condus cu 6–2 în minutul 7, însă adversarele au reușit să întoarcă scorul până în minutul 16 (9–8) și nu au mai cedat inițiativa până la final. Fetele noastre nu au renunțat la luptă, reușind să egaleze de două ori (13–13, 17–17), însă pe final echipa bihoreană a fost mai precisă și a câștigat cu o diferență de cinci goluri (35–30).

Prin această victorie, Alpha a reușit să depășească CSM Olimpia în clasament datorită unui golaveraj mai bun.

Echipa noastră a acumulat 15 puncte în cele 12 meciuri din sezonul regulat.

În prima fază a semifinalei, adversarele probabile vor fi HC Jimbolia din județul Timiș, precum și echipa Liceului Teoretic Liviu Rebreanu Turda sau LPS Bistrița, alături de CS Marta Baia Mare. Primele două clasate din această serie vor avansa în a doua fază a semifinalei.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.