În perioada 7-8 decembrie 2024, echipa StarTech FTC RO151 a reprezentat cu mândrie Colegiul Național „Ioan Slavici” la Global First Inclusivity Conference 2024, un eveniment de amploare dedicat colaborării și învățării în cadrul comunității FIRST Tech Challenge și FIRST Robotics Competition.
Această conferință a fost o oportunitate extraordinară pentru membrii echipei de a împărtăși experiențe, de a învăța de la echipe din 12 țări diferite și de a participa la sesiuni interactive în cadrul cărora au fost abordate teme esențiale legate de incluziune, mentorat și inovație.
Dialoguri constructive și schimburi de idei
În cadrul sesiunilor Q&A și al discuțiilor din breakout rooms, echipa StarTech a avut ocazia să colaboreze cu alte echipe FTC și FRC, schimbând idei și soluții inovatoare pentru provocările comune. De asemenea, discuțiile cu mentorii prezenți au fost deosebit de valoroase, oferind perspective și sfaturi utile care vor fi integrate în proiectele viitoare ale echipei.
Un pas înainte pentru viitor
Conferința a fost mai mult decât un simplu eveniment. A fost un loc unde parteneriatele internaționale și prietenia între echipe au fost încurajate, iar spiritul FIRST a fost celebrat în toată complexitatea sa. Ideile și recomandările primite de la echipele partenere vor contribui la dezvoltarea continuă a echipei StarTech și la îmbunătățirea proiectelor tehnice și educaționale în care aceștia sunt implicați.
„Toate sfaturile și experiențele schimbate la această conferință ne vor ghida pașii în viitor. Suntem recunoscători pentru șansa de a participa și de a ne conecta cu această comunitate globală extraordinară.” – au declarat membrii echipei StarTech.
Despre StarTech
StarTech FTC RO151 face parte din comunitatea FIRST Tech Challenge România, susținută de asociația Nație Prin Educație. Prin implicarea lor activă, aceștia continuă să demonstreze că pasiunea pentru robotică și educație poate crea punți între culturi și poate transforma viitorul.
#ConferenceDays
#StarTechPresents
#LearningTogether
#FIRSTfamily