Premierul Marcel Ciolacu a anunțat aprobarea unui proiect amplu de digitalizare a cărților de identitate electronice, cu o investiție de peste 380 de milioane de lei, finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Noutatea principală constă în posibilitatea ca noile documente să fie stocate pe telefonul mobil și utilizate oficial de cetățeni.
„Astăzi aprobăm două proiecte importante de digitalizare, cu impact major asupra cetățenilor. Primul proiect vizează digitalizarea cărții de identitate electronice, o investiție semnificativă de peste 380 de milioane de lei, finanțată prin PNRR. Al doilea proiect are în vedere digitalizarea sistemului notarial și facilitarea relației dintre notarii publici și cetățeni. Astfel, numeroase acte și proceduri vor putea fi realizate electronic, fără necesitatea prezenței fizice a părților implicate”, a declarat Marcel Ciolacu la începutul ședinței de Guvern.
În ceea ce privește digitalizarea cărților de identitate și a pașapoartelor, proiectul presupune crearea unor versiuni electronice ale acestor documente, care să poată fi stocate direct pe telefoanele mobile. Versiunile digitale vor conține aceleași informații prezente pe cipurile documentelor fizice, inclusiv fotografia titularului, însă fără includerea amprentelor digitale.
Implementarea acestui sistem digital va fi opțională, cetățenii având posibilitatea să solicite și să utilizeze aceste documente în format electronic doar dacă doresc. Măsura marchează un pas important în procesul de digitalizare a administrației publice, contribuind la simplificarea accesului la servicii și la reducerea birocrației.