Echipa de judo CSM Olimpia–Unio Satu Mare pe primul loc la Huedin

Judoka cu dublă legitimare, de la  Clubul Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare și Clubul Sportiv Unio Satu Mare au participat la tradiționala competiție Cupa Judo Club 1983 Huedin, iar sportivii sătmăreni au avut o evoluție de excepție.

Elevii antrenați de Terely Mihály, Ramona Igna și Hajlák József au obținut șase medalii de aur și câte una de argint și bronz, terminând astfel pe primul loc, alături de echipa gazdă, în clasamentul general pe medalii, adunând 55 puncte.

Au câștigat competiția la categoriile lor Thiruvadi Alesszia (U13, 36 kg), Maya Dihenes (U13, 57 kg), Szilágyi Emma (U13, +75 kg) Szimay Márton (U13, +60 kg), Erin Oros (U15, 48 kg), György Bettina (U15, +63 kg), și Turoczy Roland (U15, 60 kg), iar György Orsolya (U15, 63 kg) a terminat pe locul doi, Dragoș Pașcu (U15, 42 kg) pe trei.

Sâmbătă va urma tradiționala competiție sătmăreană, Cupa Unio, Ediția a 26. – Memorialul Lucian Preda, Ediția a 6., la care și-au confirmat deja prezența cluburi din Polonia și Ungaria, respectiv mai multe cluburi din România. Sunt așteptați 350 de sportivi în Satu Mare.