Șapte medalii de aur pentru judoka de la CSM Olimpia la Cupa Satu Mare

Judoka Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare au avut o evoluție excelentă la competiția internațională organizată sâmbătă la sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, Cupa Satu Mare.

La ediția a 11-a a Cupei Satu Mare  s-au înscris 385 de judoka din șase țări reprezentând  38 de cluburi. Am avut parte de sportivi din Românie, Ungaria, Slovacia, Polonia, Moldova și Belgia.

De la CSM Olimpia Satu Mare, ambele sportive antrenate de cubaneza Yagnelys Mestre au concurat la categoria U23. Gorguet Maidelines a obținut medalia de aur la categoria 70 kilograme, iar Yudelsis Jamez Romero a urcat pe a doua treaptă a podiumului la categoria 57 kilograme.

Elevii antrenorului Marian Halas au cucerit în total șase medalii de aur, două de argint și alte patru de bronz.

Tot in acest weekend, la Haga a avut loc Campionatul European de juniori U21, unde CSM Olimpia a fost reprezentat de sportiva Paștiu Paula, care a ocupat locul 7 la categoria +70 kg.

CUPA SATU MARE (antrenor: Marian Halas)

Loc 1: Șerban Petruș (U15, 38 kg), Adina Micaș (U18, 70 kg), Miguel Codreanu (U23, 66 kg), Paul Cîmpan (U18, 73 kg), George Ilie (U23, 81 kg), Antonio Ilie (U23, +100 kg)

Loc 2: Rafael Ursu (U13, 42 kg), Zenoviu Șter (U23, 81 kg)

Loc 3: Anisia Halas (U13, 28 kg), Alesia Micaș (U13, 40 kg), Emanuel Tar (U18, 60 kg), Dragoș Polgar (U18, 66 kg).