David Popovici a câștigat proba de 100 m fluture, la Cupa României

Înotătorul român David Popovici (CS Dinamo) a câştigat clar proba de 100 m fluture, vineri, în prima zi a întrecerilor Cupei României, găzduite de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

Dublul campion european şi mondial s-a impus cu timpul de 52 sec 45/100, la mai bine de o secundă de următorul clasat, Daniel Cristian Martin (CSM Bacău), înregistrat în 53 sec 59/100. Podiumul a fost completat de alt dinamovist, Dragoş Ghile, în 54 sec 56/100.

CSA Steaua a obţinut cele mai multe victorii, cinci, în prima zi a Cupei României, iar CS Dinamo şi CSM Constanţa au reuşit câte două succese.

Cupa României este un criteriu de calificare pentru Campionatele Mondiale de nataţie de la Fukuoka, din perioada 14-30 iulie.