Băieții de la CSM Olimpia au marcat șase goluri șimleuanilor (Foto)

Echipa de fotbal din cadrul Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare a înregistrat o victorie categorică împotriva colegei de serie al ligii a 3-a, Sportul Șimleul Silvaniei. Elevii antrenorului principal Tiberiu Csik au învins cu scorul de 6–1 în penultimul meci amical, disputat sâmbătă pe terenul sintetic al Bazei Sportive Dinamo-LPS.

Frigul de a afară și ploaia au îngreunat lucrul băieților, dar până s-au acomodat adversarii, băieții noștrii și-au creat un avantaj de trei goluri.

Hernando Orte Rodriguez (Rodi) a deschis scorul după diagonala lui Ciprian Brata (1–0), iar cu cinci minute mai târziu a înscris și Alex Mărieș (2–0). În minutul 12, după șutul de la distanță al lui Süveg Nándor echipa noastră conducea deja cu 3–0, însă în minutele următoare s-au liniștit apele. Totuși, înainte de pauză oaspeții au redus din diferență după un contraatac finalizat de către Alin Cătuna (3–1).

Repriza a doua a început cu un nou gol sătmărean: după cornerul executat din colțul drept, Răzvan Prodan, rămas fără marcaj în fața porții, a marcat cu capul (4–1).

Diferența putea să crească după ocaziile lui Baior Denis și Denis Lazăr, însă cei doi băieți sătmăreni au nimerit bara porții sălăjene. Totodată oașpeții au rămas în 10, după ce centralul Simon Elek la eliminat în minutul 77 pe Dragoș Mureșan, care la faultat pe Gueye Mansour, în postură de ultim apărător.

În ultimele zece minute ale meciului a marcat și Raul Ziman de două ori, închizând tabela la scorul de 6–1.

„Din punctul meu de vedere acet meci nu este relevant. Nu sunt mulțumit de jocul liniei de fund, și pierdem ușor mingea. În acest meci aceste greșeli nu ne-au pus probleme, însă împotriva orădenilor nu ne putem permite asemnea greșeli” – a declarat Tibi Csik.

CSM Olimpia Satu Mare va disputa ultimul meci amical în data de 4 martie în deplasare, fiind oaspetele echipei din Liga a 4-a maramureșană, Academica Recea.

FOTBAL, MECI AMICAL

CSM Olimpia Satu Mare –Sportul Șimleul Silvaniei 6–1 (3–1)

Marcatori: Rodri (min. 3), Mărieș (9), Süveg (12), Prodan (47), Ziman (81, 90), respectiv Cătuna (42).

Eliminat: Dragoș Mureșan (77, Sportul)

CSM Olimpia: Anca-Trip – Ciul, Fl. Mureșan, Negrea, Brata, Rodri, Bura, Micaș, Mărieș, Baior, Süveg.

Au mai jucat: Fila – Erhard, Prodan, Ziman, Bara, Zsiga, Gorba, Lazăr, Mansour, Vaida.

Antrenor principal: Tiberiu Csik.