A murit Calin Durla, fostul inspector scolar general

Fostul inspector scolar general, Calin Durla a decedat, după a lunga suferinta, în seara zilei de marți, 24 mai.

Deplângem dispariția consilierului municipal, profesorul Călin Durla, un om de mare valoare care și-a pus amprenta pe dezvoltarea orașului nostru, dar mai ales a învățământului din Satu Mare. În aceste momente dificile pentru toți cei care l-am cunoscut, ne aducem aminte de activitatea sa din Consiliul Local, de dăruirea cu care și-a desfășurat munca în slujba orașului” este mesajul conducerii Primariei Satu Mare.

Am aflat cu nespusă tristeţe vestea dispariţiei prietenului meu Călin Durla. Satu Mare pierde un om de mare valoare, care din postura de profesor și consilier local și-a pus amprenta pe dezvoltarea orașului nostru, dar mai ales a învățământului din Satu Mare. Călin a însemnat mult pentru noi. Avea o fire magnetica, ii electriza pe toți cei din jur. Am fost foarte apropiat de el. A fost mai mult decât un coleg, mai mult decât un prieten. Ne gândim la familia lui, la toți cei care l-au cunoscut și colegii care l-au iubit. Azi e o zi tristă pentru Satu Mare și pentru noi toți. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, a transmis primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor.