CSM Satu Mare câștigă clar pe terenul echipei Phoenix Constanța

CSM Satu Mare a trecut cu 87-59 de Phoenix CSU Simona Halep Constanța într-un meci din cadrul etapei a 8-a a Ligii Naționale de Baschet Feminin, disputat sâmbătă (27 noiembrie).

O singură dată s-au aflat gazdele la conducere, chiar în debut la 2-0, de unde CSM Satu Mare a venit cu un run de 11-2 și conducea la trei posesii diferență, scor 11-4. Avantajul ardelencelor a crescut la +10 puncte la mijlocul sfertului inaugural, prin reușita lui Kostowicz (17-6), de unde Fota și-a ajutat echipa să vină pentru puțin la 22-13, finalul parțialului aparținând formației din Satu Mare (27-13).

Vicecampioana României s-a dus la 34-16 în prima parte a sfertului secund, ecartul de 18 puncte revenind apoi la 44-26 prin liberele transformate de Taylor. O serie mai bună a vizitatoarelor în următoarele minute a modificat tabela pentru 51-29, diferența maximă a reprizei, tripla lui Johnson stabilind scorul pauzei, 51-32.

Constanța a venit în câteva rânduri la 15 puncte în spate (56-41), perioadă urmată de un run al sătmărencelor, care cu 17 puncte consecutive s-au desprins la 73-41. Pe finalul sfertului trei, Phoenix a cizelat puțin scorul, 73-46, dar soarta învingătoarei era deja decisă.

Parțialul al patrulea l-a adjudecat tot vicecampioana țării (14-13), scorul final fiind 87-59, diferență stabilită cu and-one-ul lui Kostowicz. CSM Satu Mare trece la 7-1 bilanț și etapa viitoare are rundă liberă, în timp ce Phoenix Constanța ajunge la 3-4 și se deplasează la FCC Baschet UAV Arad.

Sparkle Taylor (26 de puncte, 11 recuperări) și Stephanie Kostowicz (22 de puncta, 8 recuperări) au fost principalele marcatoare pentru CSM Satu Mare, din tabăra Constanței remarcându-se Bianca Fota și Sara Run Hinriksdottir, ambele cu 17 puncte.