Sfânta Lumina va ajunge sambata seara la Satu Mare

Cu sprijinul inginerului Mircea Lețiu, fost membru în Adunarea Eparhială a Episcopiei Maramureșului și Sătmarului și a Adunării Naționale Bisericești, Sfânta Lumină de la Sfântul Mormânt al Domnului va ajunge pentru a 12-a oară în Eparhia noastră.

Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim de către o delegație a Patriarhiei Române în cursul după-amiezii zilei de sâmbătă și va ajunge în Eparhia noastră, pe Aeroportul din Satu Mare în jurul orei 22.00. Protopopii, preoții și monahii o vor putea oferi credincioșilor care vor participa la Slujba Învierii ce va fi săvârșită în bisericile și mănăstirile din Eparhie.

De asemenea, Sfânta Lumină va fi preluată de o Delegație Eparhială și adusă la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Municipiul Baia Mare, în jurul orei 23.30. Astfel, preoții și cei prezenți o vor duce în bisericile din oraș și celelalte localități astfel încât la ora 24.00 să poată fi oferită tuturor credincioșilor prezenți.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.