Baschet: Victorie pentru CSM Satu Mare în meciul de vineri

Într-o partidă disputată în Sala Agronomia din București, CSM Satu Mare a învins-o pe Rapid cu scorul de 92-50 (20-14, 28-11, 23-10, 21-15).

Sătmărencele au dominat din start și au condus după prima repriză cu 48-25. Ecartul s-a majorat la reluarea jocului iar după trei sferturi CSM avea un avantaj de 36 de puncte, 71-35.

Două jucătoare americance de la Satu Mare au terminat confruntarea în double-double. Patricia Bright a reușit 17 puncte și 11 recuperări iar Erica Covile și-a trecut în cont 15 puncte și 19 recuperări. Cea mai bună marcatoare a învingătoarelor a fost Bria Goss cu 20 de puncte (7 pase decisive, 5 recuperări).

Cea mai bună marcatoare a Rapidului a fost Natalia Burlakova cu 14 puncte, fiind urmată de Florina Stănici (Diaconu) cu 12 puncte.