Două persoane au suferit vătămări corporale în urma unui eveniment rutier produs ieri, 2 decembrie a.c., pe DN 19, între localitățile Moftinu Mic și Păulian.
La data de 2 decembrie a.c., la ora 13.49, polițiștii Serviciului Rutier Satu Mare au fost sesizați despre faptul că pe D.N. 19, între localitățile Moftinu Mic și Păulian, a avut loc un eveniment rutier.
În urma primelor verificări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit faptul că un sătmărean, de 23 de ani, aflându-se la volanul unui autoturism, pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, acesta fiind acoperit cu zăpadă, a pierdut controlul asupra autoturismului, intrând în coliziune cu un autoturism condus din sens opus de către o femeie, de 37 de ani, din municipiul Satu Mare.
În urma accidentului rutier ambii șoferi au suferit vătămări corporale.
Conducătoarea auto, a fost testată cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ. Totodată ambilor conducători auto le-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii eventualei alcoolemii.
În cauză s-a întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.