Festivalul „Danțu’ Mânânțăilor” și-a desemnat câștigătorii (Foto)

Casa de Cultură a Sindicatelor a găzduit duminică, 5 noiembrie, cea de-a VII-a ediție a Festivalului concurs județean de folclor „Danțu’ Mânânțăilor”.

Competiția se adresează elevilor din școlile generale din județ, și se desfășoară pe două categorii de vârstă: clasele 0-IV și clasele V-VIII, pe mai multe secțiuni.

Premianții celei de-a VII-a ediții a Festivalului Folcloric Județean „Danțu’ mânânțăilor”

Trofeul Festivalului

Grupul de fluierași IEDERA PITICI de la Școala Gimnazială Vasile Lucaciu din Carei

Soliști vocali

Clasele 0- IV

Premiul I – BUTA MAIA de la Liceul Tehnologic Tarna Mare
Premiul II – NEGREA AIDA MARIA PARASCHIVA de la Palatul Copiilor Satu Mare
Premiul III – GODZSA SABOU LUCA de la Palatul Copiilor Satu Mare
Mențiune- FEHER ANAMARIA din Turț
Mențiune- Ciorba Sara Alexandra de la Palatul Copiilor Satu Mare

Soliști vocali

Clasele V-VIII

Premiul I – BUHAI PETRUȚA -de la Liceuș Tehnologic Tarna Mare
Premiul II – Molnar Carina de la Palatul Copiilor Satu Mare
Premiul III – NICOARĂ CASIAN de la Palatul Copiilor Satu Mare
Mențiune- Micaș Andreea de la Palatul Copiilor SM

Grupuri vocale

Clasele 0-IV

Premiul I- Grupul de tâpuritoare FLORILE TĂRNII de la Liceul Tehnologic Tarna Mare
Premiul II – Grup vocal Palatul Copiilor Satu Mare

Soliști instrumentiști

Clasele 0- IV

Premiul I- MARCHIȘ ANDREI de la Școala Gimnazială BĂLCESCU- PETOFI din Satu Mare
Premiul II- GEREBENES MIRABELLA din Carei
Premiul III- NEGRU ȘTEFANIA de la Școala Gimnazială Mircea Eliade
Mențiune – HARMATHI BIBORKA din Carei

Soliști instumentiști

Clasele V- VIII

Premiul I- FILIMON ANDREI de la Palatul Copiilor Satu Mare
Premiul I- MARIO FARCAU de la Palatul Copiilor Satu Mare
Premiul II- GOROG ANITA din Carei
Premiul II- GOSTE IULIAN de la Palatul Copiilor Satu Mare

Grupuri instrumentale

Clasele 0- IV

Premiul I – Formația de țitere REKETTYE din Carei

Grupuri instrumentale

Clasele V- VIII

Premiul I – Formația de țitere REKETTYE din Carei
Premiul II – Grupul instrumental de la Palatul Copiilor Satu Mare

Formații coregrafice

Clasele 0- IV

Premiul I- Formația de dansuri FLORI DE CODRU de la Școala Gimnazială Tășnad
Premiul II- Formația de dansuri FLORILE TURȚULUI de la Liceul Anghel Saligny din Turț
Premiul III- Formația de dansuri VATRA PITICI de la Școala Gimnazială din Santău

Formații coregrafice

Clasele V- VIII

Premiul I- Formatia de dansuri maghiare de la Școala Gimnazială Nadișu Hododului
Premiul II- Formația de dansuri MUGURAȘII de la Școala Gimnazială din Giorocuta
Premiul II- Formația de dansuri GEMEINSAM de la Liceul Teoretic Johann Ettinger
Premiul III- Formatia de dansuri VATRA PITICI de la Școala Gimnazială din Santău
Premiul III- Formatia de dansuri FLORILE TĂRNII de la Liceul Tehnologic Tarna Mare
Mențiune- Formația de dansuri a Școlii Gimnaziale Vama

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.