O mână de alergători și un cățeluș vioi, la Crosul Jandarmeriei (Foto)

Doar o mână de sătmăreni … și un cățeluș destul de vioi, au participat astăzi, 1 aprilie, la prima ediție a Crosului Jandarmeriei. Startul s-a dat în jurul orei 14.15 din fața Grădinii Romei, iar participanții la cros au avut de alergat până în Piaţa 25 Octombrie.

Deși vremea de afară este cât se poate de frumoasă, amatorii de mișcare nu s-au înghesuit la Crosul Jandarmeriei, eveniment organizat pentru prima oară la Satu Mare. La startul acțiunii sportiv s-au aliniat doar o mână de oameni, dar și un cățeluș care a alergat vioi alături de stăpâna sa.

Competitorii au parcurs distanţa, nu fără efort, dar, la final au reuşit cu toţii să treacă linia de sosire.

Primul loc a fost ocupat de către Valentin Zerenyi, locul al doilea de Paul Ruben, iar locul al treilea a fost ocupat de către Florian Doru – decanul de vârstă al competiţiei (49 de ani).

Sportivii au fost recompensaţi cu diplome şi medalii de participare, şi le-a fost lansată provocarea, din partea lucrătorilor Biroului Resurse Umane al unităţii să concureze pe locurile scoase la concurs în instituţiile militare de învăţământ.

Acțiunea s-a desfăşurat în contextul aniversării pe 3 aprilie, a 167 de ani de existenţă a Jandarmeriei Române.