Poligonul ACR din Satu Mare a găzduit sâmbătă, 26 noiembrie, etapa a 5-a, ultima din acest an, al Campionatului Regional ACR de Rally Sprint 2016. Competiția a fost organizată de ACR Sucursala Satu Mare, Clubul Sportiv Auto Karting Rider’s și Primăria municipiului reședință de județ.
Cei 64 de concurenți au fost împărțiți în zece grupe. Piloții au sosit din: Baia Mare, Livada, Oradea, Sintion, Cluj-Napoca, Zalău, Tureni, Timișoara, Petroșani, Baia Sprie, Periam, Marghita, Bistrița, Ungaria-Öröritófülpös, Debrecen, Nyírbátor și din Satu Mare.
În continuare vă prezentăm câștigătorii etapei a V-a pe categorii:
Grupa JN.1:
Locul I
Pintye Balázs 14 ani (Satu Mare, Honda)
Locul II
Balog Dominik 12 ani (Satu Mare, Daewoo Matiz)
Locul III
Toth Darius 12 ani (Satu Mare, Mazda)
Grupa JN.2:
Locul I
Petras Ervin (Satu Mare, Honda)
DEBUTANȚI:
CLASA 1
Locul I
Trifu Raul (Tureni/CJ, VW Polo)
Locul II
Habian Marius (HD/Petrosani,VW Polo)
Locul III
Toth Adalbert (Livada, Mazda)
CLASA 2
Locul I
Orha Claudiu Gavril (Baia Mare/MM, Mitsubishi Colt)
Locul II
Caraba Cosmin (Satu Mare, Honda)
Locul III
Nagy Attila (Baia Mare/MM, Opel Astra)
CLASA 3
Locul I
Gulya Zsolt (Satu Mare, BMW)
AVANSAȚI
CLASA 1
Locul I
Uram Andrei (Oradea, Mazda)
Locul II
Vezendan Mihai (Satu Mare, Honda)
Locul III
Veress Tamas Istvan (Baia Mare, Renault Clio)
CLASA 2
Locul I
Veress Tamas Istvan (Baia Mare, Renault Clio)
Locul II
Stecka Florin (Satu Mare, BMW)
Locul III
Kovacs Levente (Satu Mare, BMW)
CLASA 3
Locul I
Szabo Robert (Zalău, Subaru Impreza)
Locul II
Hudema Marius (Timisoara, Subaru WRX)
Locul III
Pașca Ovidiu (Baia Mare, Mitsubishi Lancer)
OPEN
Locul I
Hudema Marius (Timișoara, Subaru WRX)
Locul II
Pașca Ovidiu (Baia Mare, Mitsubishi Lancer)
Locul III
Németh Péter (Timișoara, Renault 5 Gtt).
Fiecare câștigător a primit pe lângă cupe, diplomă, medalii și punctele care i se cuvin conform regulamentului.
După terminarea etapei a V-a, și după adunarea punctelor obținute pe tot parcursul anului, într-un cadru festiv, organizat la Sala de evenimente ESEDRA sau decernat multe cupe si titluri de campioni regionali.
Câștigatorii fiecărei grupe a Campionatului Regional ACR
de Rally Sprint 2016:
Campionul grupei JUNIOR1 este: Pintye Balázs 14 ani (Satu Mare, Honda);
Vicecampionul grupei: Iocsak Natalia Ramona 13 ani (Livada, Suzuki);
Locul III la grupa: Hanea Mihnea 14 ani (Cluj-Napoca, Ford Ka);
Campionul grupei JUNIOR2 este: Iocsak Leontin 16 ani (Livada, Suzuki); Vicecampionul grupei: Purgui Flaviu 18 ani (Satu Mare, Peugeot);
Campionul grupei DEBUTANȚI
Clasa 1: Iocsak Ioan (SM/Livada, Suzuki);
Vicecampionul clasei: Trifu Raul (CJ/Tureni, VW Polo);
Locul 3 la clasă: Toth Adalbert (Livada, Mazda);
Campionul grupei DEBUTANȚI
Clasa 2: Caraba Cosmin (Satu Mare Mare, Honda CRX);
Vicecampionul clasei: Nagy Attila (Baia Mare, Opel Astra);
Locul 3 la clasă: Moldovan Liviu (Oradea, Renault Megane);
Campionul grupei DEBUTANȚI
Clasa 3: Gulya Zsolt (Satu Mare Mare, BMW 316);
Vicecampionul clasei: Gindele Emerich (SM/Carei, BMW 325);
Locul 3 la clasă: Czier Thomas (SM/Urziceni, BMW 325);
Campionul grupei AVANSAȚI
Clasa 1: Uram Andrei (Oradea, Mazda);
Vicecampionul clasei: Veress Tamás István (Baia Mare, Renault Clio);
Locul 3 la clasă: Kis Kasza Szilárd (Satu Mare, Renault Megane);
Campionul grupei AVANSAȚI
Clasa 2: Stecka Florin (Satu Mare, BMW);
Vicecampionul clasei: Kovács Levente (Satu Mare, BMW);
Locul 3 la clasă: Veress Tamás István (Baia Mare, Opel Manta);
Campionul grupei AVANSAȚI
Clasa 3: Szabó Róbert (Zalău, Subaru Impreza);
Vicecampionul clasei: Pașca Ovidiu (Baia Mare, Mitsubishi Lancer);
Locul 3 la clasă: Foldes Cristian (Baia Mare, Subaru WRX STI);
Campioana grupei FEMININ este: Iocsak Natalia Ramona (Livada, Honda);
Vicecampioana grupei: Kiss Pamela (Satu Mare, Opel Astra);
Locul 3 la grupa FEMININ: Hanea Natalie (Cluj-Napoca, Ford Ka);
Campionul grupei OPEN este: Szabó Róbert (Zalău, Subaru Impreza);
Vicecampionul grupei: Uram Andrei (Oradea, Mazda);
Locul 3 la grupa OPEN: Stecka Florin (Satu Mare, BMW).