Cea de-a VIII-a ediție a Festivalului Interetnic de Teatru, organizat din doi în doi ani, va fi găzduit în acest an de orașul Satu Mare în perioada 4-13 noiembrie. Edițiile anterioare ale festivalului teatrelor minorităților au fost organizate la București, Brașov, Arad, Oradea, Miercurea Ciuc.
La festival vor participa, alături de teatrele maghiare din Ardeal, secția germană a Teatrului de Stat „Radu Stanca” din Sibiu, Teatrul „Giuvlipen” din București și Teatrul Evreiesc de Stat din București.
Iată programul festivalului:
VINERI, 4 NOIEMRIE
17:00 – Teatrul de Nord, hol
Vernisaj expoziție (Pornó – spațiu amenajat de Fornvald Gréti și Visky András)
18:00 – Teatrul de Nord, sala mare
Teatru Tamási Áron, Sfântu Gheorghe: Molière: Avarul (Regia artistică: Bocsárdi László)
durata spectacolului: 3 ore – 2 pauze
21.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare
Teatrul Evreiesc de Stat, București: Iacob Gordin: Blestemul iubirii (Regia artistică: Kincses Elemér)
durata spectacolului: 60 minute – fără pauză
23.00 – Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4)
Küb-beat. Pesponsabil pentru atmosferă: Kónya-Ütő Bence, actor al Teatrului Tamási Áron din Sfântu Gheorghe
SÂMBĂTĂ, 5 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare
13:00 – Teatrul de Nord, bufet
Lansare de carte: Visky András: Afară de aici (Șapte experiențe teatrale), Editura Koinónia, Cluj-Napoca, 2016
17:00 – Teatrul de Nord, sala studio Ács Alajos
Teatrul Ariel, Târgu Mureș: Misima Jukio: Madame de Sade (Regia artistică: Porogi Dorka)
durata spectacolului: 2 ore 30 minute – 1 pauză
20:00 – Teatrul de Nord, sala mare
Csíki Játékszín, Miercurea Ciuc: Spiró György: Impostorul (Regia artistică: Kövesdy István)
durata spectacolului: 2 ore 50 minute – 1 pauză
23:00 – Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4)
Petrecere Traila-electro. Pesponsabil pentru atmosferă: Trabalka Cecília, actrița Teatrului Ariel din Târgu Mureș
DUMINICĂ, 6 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare
16:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă
Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György: Hatházi András: Manka (Regia artistică: Hatházi András)
durata spectacolului: 1 oră 55 minute – 1 pauză
18:30 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala amfiteatru
Teatrul Giuvlipen, București: Gadjo Dildo (Regia artistică: Mihai Lukacs)
durata spectacolului: 1 oră
20:00 – Teatrul de Nord, sala mare
Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György: Visky András: Pornó (Regia artistică: Visky András)
durata spectacolului: 1 oră 5minute – fără pauză
LUNI, 7 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare
19:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă
Compania Aradi Kamaraszínház: Theo Herghelegiu: Tündéri/Zelda was not from here (Regia artistică: Tapasztó Ernő)
durata spectacolului: 1 oră 10 minute – fără pauză
22.00 – Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4)
Show terapeutic de tobe. Evoluează: Cserey Csaba (Csabcsi)
MARȚI, 8 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare
18:00 – Teatrul de Nord, sala studio Ács Alajos
Asociația Teatrală Shoshin, Cluj-Napoca: după Salvatore Quasimodo și Tadeusz Różewicz: Căsuță pentru morți (Regia artistică: Grzegorz Ziółkowski)
durata spectacolului: 45 minute – fără pauză
19:00 – Teatrul de Nord, sala mare
Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timișoara: Radu Afrim: Detalii naive, total lipsite de profunzime din viața și moartea unor spectatori (Regia artistică: Radu Afrim)
durata spectacolului: 2 ore 45 minute – fără pauză
22:00 – Teatrul de Nord, sala studio Ács Alajos
Asociația Teatrală Shoshin, Cluj-Napoca: după Salvatore Quasimodo și Tadeusz Różewicz: Căsuță pentru morți (Regia artistică: Grzegorz Ziółkowski)
durata spectacolului: 45 minute – fără pauză
23:00 – Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4)
Concertul formației Impro-Víziók, Sfântu Gheorghe.
MIERCURI, 9 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare
18:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă
Ansamblul András Lóránt: Matei Vișniec: Fade Out (Regia artistică: Györfi Csaba)
durata spectacolului: 1 oră – fără pauză
19:30 – Teatrul de Nord, sala mare
Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu, secția germană: Lutz Hübner: Cu mulțumirile firmei (Regia artistică: Theodor-Cristian Popescu)
durata spectacolului: 1 oră 45 minute – fără pauză
21:30 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă
Teatrul de Nord Satu Mare, secția română: Hanna Azoulay Hasfari: Yom Kippur (Regia artistică: Eugen Gyemant)
durata spectacolului: 1 oră 30 minute
JOI, 10 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare
17:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala amfiteatru
Yorick Stúdió, Târgu Mureș: Székely János: Dózsa (Regia artistică: Török Viola)
durata spectacolului: 1 oră – fără pauză
18:30 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă
Teatrul Váróterem Projekt: Occupy Yourself (Regia artistică: Cosmin Matei)
durata spectacolului: 1 oră 50 minute – fără pauză
21:00 – Teatrul de Nord, sala mare
Teatrul Maghiar de Stat Cluj: Dominique Serrand: Pour toujours (În vecii vecilor) (Regia artistică: Dominique Serrand)
durata spectacolului: 1 oră 20 minute – fără pauză
23:00 – Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4)
Loose Neckties Society, concertul formației de actori din cluj-Napoca.
VINERI, 11 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare
15:00 – Teatrul de Nord, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă
Teatrul Național din Târgu Mureș, Trupa Tompa Miklós: A. P. Csehov: Pescărușul (Regia artistică: Keresztes Attila)
durata spectacolului: 2 ore 40 minute – 1 pauză
17:00 – Teatrul de Nord, bufet
Lansare de carte: Kovács Levente: Și a venit epoca de aur
20:00 – Teatrul de Nord, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă
Teatrul Național din Târgu Mureș, Trupa Tompa Miklós: A. P. Csehov: Pescărușul (Regia artistică: Keresztes Attila)
durata spectacolului: 2 ore 40 minute – 1 pauză
SÂMBĂTĂ, 12 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare
16:30 – Teatrul de Nord, sala mare
Teatrul Tomcsa Sándor, Odorheiu Secuiesc: Bernard Marie Koltès: Roberto Zucco (Regia artistică: Zakariás Zalán)
durata spectacolului: 1 oră 40 minute – fără pauză
18:30 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare
Teatrul Figura Stúdió Színház, Gheorgheni: după I. L. Caragiale: O noapte furtunoasă (Regia artistică: Albu István)
durata spectacolului: 3 ore 10minute – 1 pauză
22:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala amfiteatru
Teatrul Orășenesc, Târgu Secuiesc: Kiss Csaba: Loto scandinav (Regia artistică: Kolcsár József)
durata spectacolului: 1 oră 20 minute – fără pauză
23.30 – Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4)
Black Mamba – Party balcanez. Pesponsabil pentru atmosferă: Fodor Alaine Leonard, actorul Teatrului Figura Stúdió din Gheorgheni.
DUMINICĂ, 13 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare
17:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala mare – spectacol cu publicul pe scenă
M Stúdió, Sfântu Gheorghe: Igor Stravinsky: Sărbătoarea primăverii (Regia artistică: Andrea Gavriliu)
durata spectacolului: 36 minute – fără pauză
18:00 – Teatrul de Nord, sala mare
Teatrul Szigligeti, Oradea: A. P. Cehov: Trei surori (Regia artistică: Balogh Attila)
durata spectacolului: 3 ore 45 minute – 2 pauze
23:00 – Pisica cântătoare (strada Hám János nr. 4)
Swing Party. Pesponsabil pentru atmosferă: Orbán Zsolt(Pumi), actorul Trupei Harag György.
LUNI, 14 NOIEMBRIE
11:00 – Teatrul de Nord, bufet
Masă rotundă despre evenimentele zilei anterioare.
Pingback: Kelemen Hunor vine la Satu Mare | Satmareanul