Angajatorii care nu declară locurile de muncă vacante, buni de plată

ajofm

Agenții economici au obligația să comunice la AJOFM toate locurile de muncă vacante. Această obligație se regăsește în Legea 76/2002, care la art.10 prevede obligativitatea comunicării tuturor locurilor de muncă vacante în termen de cinci zile lucrătoare de la eliberarea acestora.

Angajatorii care au încadrat în muncă, conform legii, persoane din rândul beneficiarilor de indemnizații de șomaj au obligația de a anunța în termen de trei zile agențiile pentru ocuparea forței de muncă la care aceștia au fost înregistrați.

De asemenea, angajatorii au obligația să comunice AJOFM Satu Mare, ocuparea locurilor de muncă vacante, în termen de o zi de la data ocupării acestora, în condițiile legii.
Nerespectarea acestor termene se sancționează cu amendă de la 3.000 la 10.000.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.