Este oficial: Sătmăreanca Simona Pop participă la JO de la Rio !

Simona-Pop7

Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) a aprobat componența Echipei Olimpice a României care ne va reprezenta țara la JO de la Rio de Janeiro (Brazilia). Din echipa care va pleca la Rio, face parte și sătmăreanca Simona Pop.

În continuare vă prezentăm componența Echipei Olimpice, stabilită de Comitetul Executiv al COSR și dată publicității în acest week-end:

Atletism:

Elena Daniela Cirlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu – maraton; Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Stef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars;
Marius Cocioran, Narcis Stefan Mihaila – 50 km mars;
Alina Rotaru – saritura in lungime;
Elena Andreea Panturoiu, Cristina Bujin si Marian Oprea – triplusalt;
Florina Pierdevara – 800 m, Bianca Razor – 400m;
Andrei Gag – aruncarea greutatii;
Ancuta Bobocel – 3000 m obstacole;
Rares Andrei Toader – aruncarea greutatii;
Claudia Mihaela Bobocea – 800 m.

Box: Mihai Nistor (+ 91kg)

Canotaj:

– Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontarau – patru rame fara carmaci (4-)
– George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie – doi rame (2-);
– Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Beres, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea si Irina Dorneanu (cazul sau de dopaj este in curs de cercetare) – opt rame cu carmaci (8+) si Popa Iuliana – rezerva
– Tarlea Elena Lavinia si Laura Oprea – doi rame (2-).
– Ionela Livia Lehaci si Gianina Beleaga – dublu vasle categorie usoara (L2x)

Ciclism: Serghei Tvetcov

Gimnastica artistica: Marian Dragulescu, Andrei Vasile Muntean si Catalina Ponor – individual compus. Larisa Iordache – rezerva;

Gimnastica ritmica: Ana Luiza Filiorianu – individual compus;

Haltere: Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg) si Gabriel Sincraian (85 kg);

Handbal:

Conducerea tehnica a echipei reprezentative de handbal a Romaniei le va alege pe cele 14 jucatoare titulare si o rezerva, care vor merge la Rio 2016, din urmatorul lot largit: Valentina Neli Ardean Elisei, Aurelia Bradeanu, Eliza Iulia Buceschi, Florina Maria Chintoan, Laura Chiper, Melinda Anamaria Geiger, Oana Andreea Manea, Ionica Munteanu, Cristina Georgiana Neagu, Gabriela Perianu, Crina Elena Pintea, Ibolya Gabriella Szucs, Ana Maria Tanasie, Bianca Elena Tiron, Aneta Udristioiu, Paula Claudia Ungureanu, Patricia Maria Vizitiu, Maria Madalina Zamfirescu si Denisa Stefania Dedu

Inot: Robert Glinta, Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Coste si Daniel Macovei;

Judo: Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chitu (52 kg), Corina Caprioriu (57 kg) si Daniel Natea (+100 kg). Mircea Alexandru Croitoru si Loredana Ohai – parteneri de antrenament;

Kaiac – Canoe: Valentin Cameneschi, Aurelian Madalin Ciocan, Cosmin Lulciuc, Razvan Oltean – K4 – 1000 m; Iuliana Andreea Taran, Irina Lauric – K2 – 500 m;

Lupte:

Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane;
Emilia Alina Vuc (48 kg) – lupte feminin, Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg) – lupte libere;

Scrima: Malina Calugareanu – floreta individual, Tiberiu Dolniceanu – sabie individual, Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria, Popescu – spada individual si echipe. Loredana Dinu (rezerva) – spada echipe;

Tenis de masa: Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro – simplu si echipe, Bernadette Cynthia Szocs – echipe, Adrian Crisan si Ovidiu Ionescu – simplu;

Tenis: Simona Halep – simplu, Irina Begu, Monica Niculescu – simplu si dublu, Horia Tecau si Florin Mergea – dublu;

Tir sportiv: Alin George Moldoveanu – 10 m pusca aer comprimat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.