EURO 2016: Portugalia e prima finalistă, după ce a învins Țara Galilor

meci

Portugalia s-a calificat în finala EURO 2016, după ce a învins miercuri (6 iulie) seara formația Țării Galilor cu scorul de 2-0. Meciul s-a jucat pe Stade de Lyon.

Ronaldo a reușit să deschidă scorul după pauză, în minutul 50, când a trimis sub transversală mingea centrată din corner de Raphael Guerreiro. Ronaldo l-a egalat cu această reușită pe francezul Michel Platini, cu nouă goluri, în clasamentul marcatorilor la turneele finale ale Campionatului European.

Vedeta echipei Real Madrid s-a aflat și la originea celui de-al doilea gol al Portugaliei (53), șutul său fiind trimis în plasă de Nani.

În finala de duminică (22.00), de pe Stade de France, Portugalia va înfrunta câștigătoarea dintre Germania și Franța.