România a remizat cu Spania pe Cluj Arena

Florin Andone

România și Spania au terminat la egalitate, 0-0, duminică (27 martie) seara, pe Cluj Arena, într-un meci amical în cadrul pregătirilor pentru participarea celor două echipe la EURO 2016, la fotbal. La meci au participat aproximativ 30.000 de suporteri.

După un început mai timid de meci, România a avut prima ocazie notabilă în minutul 7, când Popa a șutat de la 22 metri, puțin pe lângă poartă. Tricolorii au prins tot mai mult curaj și, la un atac prelungit (15), Casillas a boxat șutul lui Stanciu, iar reluarea lui Popa a fost respinsă de un fundaș.

Până la pauză, campionii europeni au mai avut doar o situație demnă de menționat, un șut din afara careului al lui Nolito (19), reținut de Tătărușanu.

Repriza a doua a început cu o mare oportunitate pentru Spania, dar Pique l-a luat la țintă pe Tătărușanu (47).

Contră periculoasă România, în doi, Stanciu și Andone, dar ultimul a tras pe lângă poartă (56).

Apoi, meciul a mai pierdut din ritm, cele mai interesante fiind șutul-centrare al lui Torje (82) și șutul pe lângă al lui Morata (83).

Cel mai bun jucător al meciului a fost declarat Stanciu.

Partida a fost precedată de un moment de reculegere în memoria fostului mare fotbalist olandez Johan Cruyff.

Meciul dintre selecționatele României și Spaniei s-a disputat în beneficiul Asociației fotbaliștilor spanioli (AFE). Banii strânși cu această ocazie vor fi destinați susținerii financiare a jucătorilor din eșaloanele inferioare ale campionatului Spaniei, sub diverse forme (burse, subvenții, ajutoare etc) și va reprezenta o dovadă de solidaritate din partea ambelor echipe față de fotbalul mai modest.

Pentru România au evoluat: 12. Ciprian Tătărușanu — 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 3. Steliano Filip — 8. Mihai Pintilii (14. Adrian Ropotan, 90+1), 5. Ovidiu Hoban — 7. Adrian Popa (11. Gabriel Torje, 61), 10. Nicolae Stanciu (17. Lucian Sânmărtean, 85), 19. Bogdan Stancu (25. Andrei Ivan, 66) — 9. Florin Andone (24. Raul Rusescu, 74). Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung — 2. Alexandru Mățel, 4. Cosmin Moți, 13. Claudiu Keșeru, 15. Valerică Găman, 18. Ioan Hora, 20. Florin Tănase, 26. Alin Toșca.

Prntru Spania: 1. Iker Casillas (căpitan) — 19. Mario Gaspar, 3. Gerard Piqué (17. Nacho, 52), 4. Marc Bartra, 18. Jordi Alba — 8. Koke, 25. Sergi Roberto (10. Cesc Fabregas, 60) — 11. Pedro Rodriguez (13. Juan Mata, 67), 21. David Silva (7. Alvaro Morata, 79), 24. Nolito (22. Isco, 46) — 9. Paco Alcacer (20. Aritz Aduriz, 60). Selecționer: Vicente Del Bosque.

Rezerve neutilizate: 12. David De Gea, 23. Sergio Rico, — 2. César Azpilicueta, 6. San José, 14. Thiago Alcantara, 16. Juanfran.

Arbitru: Ruddy Bouquet; arbitri asistenți: Guillaume Debart, Philippe Jeanne (toți din Franța); arbitru de rezervă: Istvan Kovacs (România).