Olimpia, învinsă de „eterna rivală”, FCM Baia Mare

fotbal

Echipa de fotbal antrenată de Mircea Bolba, Olimpia Satu Mare, a pierdut astăzi, 26 martie, în meciul jucat pe teren propriu, în compania „eternei rivale”, FCM Baia Mare, scor 0-2. Partida s-a jucat de la ora 11.00.

Primul gol a venit în minutul 31, în urma unui contraatac rapid al băimărenilor. Codoban a șutat la semi-înălțime, în diagonală, de la 14 metri, la colțul lung, învingându-l pe Băican.

Golul cu numărul doi a fost marcat în minutul 68. Muntean l-a faultat pe Vasile Pop într-o zonă moartă a careului, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Balaure, acesta majorând scorul la 0-2.

În urma acestei înfrângeri, Olimpia Satu Mare riscă să retrogradeze din Liga a II-a.

Olimpia Satu Mare: Băican – D. Muntean, Fl. Mureşan, Iuhas (cpt.), Sălăgeanu – R. Rus, Villand – Kanalos, D. Lukacs, Brata – Mărkuş. Rezerve: Şuta – Onicaş, Buhăescu, Faur, Bîgiu, Bura, Takacs. Antrenor: Mircea Bolba.