Târgul de Știință „Ziua PI” și-a desemnat câștigătorii

tesla coil

Ca în fiecare an, elevii Liceului Teoretic German „Johann Ettinger” au participat la Târgul de Știință „Ziua PI”, eveniment aflat anul acesta la a X-a ediție. Acțiunea a avut loc săptămâna trecută la Liceul German.

În acest an au participat în concurs 35 de proiecte, abordând teme dintre cele mai diverse: mașina de drifturi, eoliana, o machetă reprezentand Primul Război Mondial, bobina Tesla, experimente pentru determinarea centrului de greutate, dipozitive holografice, alte dispozitive care ilustrează diverse principii ale fizicii, experimnte de chimie disctractivă, etc.

Elevii au concurat în cadrul a două secțiuni („Liceu” și „Gimnaziu”): „Prezentări și machete” și „Dispozitive și experimente”, iar juriul a stabilit câștigătorii pentru fiecare secțiune în funcție de originalitatea și funcționalitatea proiectului, dar ținând cont și de design, respectiv de prezentarea realizată de elevi.

În continuare vă prezentăm lista cu câștigătorii competiției din acest an:

Liceu – Secțiunea „Dispozitive și experimente”

Locul I

Naghi Rareș, Bălaj Flaviu, Surducan Adrian cu proiectul „Tesla coil” (clasa a IX-a A);

Locul II

Gargya Hajnalka, Poosz Meda, Kuncz Gabriella, Heinrich Alex cu proiectul „Centul de greutate” (clasa a XI-a A);

Locul III

Pargea Larisa și Pop Ioana cu proiectul „Inimioare mișcătoare” (clasa a IX-a A).

Liceu – Secțiunea „Prezentări și machete”:

Locul I

Kicsi Dora, Pescaru Tamara, Gzimmermann Gertrud cu proiectul „Calorii” (clasa a X-a A)

Locul II

Ardelean Georgiana, Bud Antonio, Zavaczki Raul cu proiectul „Materialistic Moonlight Ascension” (clasa a XI-a A)

Locul III

Balinfi Ivett, Mali Jacqueline cu proiectul „Neuschwanstein Schloss” (clasa a XI-a C si XI-a B).

Gimnaziu – Secțiunea „Dispozitive si experimente”:

Locul I

Kocsan Erik, Bota Dragoș, Potor Daniel cu proiectul „Drift Machine” (clasa a VIII-a A)

Locul II

Werni Kerstin, Papp Mersedes, Burian Christopher, Lăcătuș Paul, Lupan Laurențiu cu proiectul „Eoliana” (clasa a VI-a B)

Locul III

Nahy Maya, Rațiu Teodora cu proiectul „Piramida holografică” (clasa a VI-a A)

Gimnaziu – Secțiunea „Prezentări și machete”:

Locul I

Lazin Rybanna, Șter Maria, Urs Alexandra cu proiectul „Primul Război Mondial” (clasa a VIII-a B)

Locul II

Maier Georgiana cu proiectul „Casa trecutului” (clasa a VI-a A)

Locul III

Paul Alessia, Peter Patricia, Mihai Timotei cu proiectul „Acropole” (clasa a V-a C).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.