Tenis de masă: Paul Szilagyi, locul I la un turneu din Ungaria

tenis1

tenis2

Joi, 4 februarie a avut loc la Budapesta Memorialul „Molnár János” la tenis de masă, ediția 21. Sportivul careian Paul Szilagyi a cucerit locul I în cadrul acestei competiții. Turneul a găzduit 13 țări și anume: Slovacia, Germania, Croația, Spania, Irlanda, Suedia, Anglia, Israel, Cehia, Slovenia, Norvegia, România și Ungaria. La acest concurs a participat și Clubul Copiilor -TAPO CAREI.

Talentatul sportiv Paul Szilagyi (proaspăt component al LPS Bistrița, unde se afla și Centrul Olimpic de băieți), antrenat de prof. Mircea Podoba a reușit să cucereasca locul I la categoria sa de vârstă, după ce a trecut în grupă cu trei victorii, iar pe tabloul principal de 32 (în primul tur fiind favorit), s-a clasat direct în primii 16, învingând pe rând sportivi din Israel, Ungaria și Croația în finală.

Premierea a fost onorată de antrenorul Mircea Podoba din Carei, a cărui muncă de zeci de ani a fost recunoscută de organizatori.