Liceul Teoretic German: Vezi rezultatele concursului „Dor de Eminescu”

Concurs1

Aflat la prima sa ediție, Concursul interdisciplinar „Dor de Eminescu” a avut loc marți, 19 ianuarie, la Liceul Teoretic German „Johann Ettinger” din Satu Mare. În urma acestui demers, organizatorii competiției și-au propus scoaterea creației eminesciene din „lada de zestre” și apropierea liricii sale de lectorii pasionați de poezie.

Partea frumoasă a organizării a constat în faptul că elevii, într-un număr destul de mare, au răspuns acestui deziderat și s-au înscris la fiecare dintre secțiunile concursului, realizând creații literare, eseistice și grafice deosebite sau pregătind momente poetice și muzicale sensibile.

Jurizarea, la toate secțiunile și subsecțiunile, a fost asigurată, pe lângă profesoarele de limba și literatura română din cadrul instituției, de directorul școlii, prof. Maria Reiz și de profesorul de educație muzicală, Kuki Zsolt.

În continuare vă prezentăm rezultatele concursului „Dor de Eminescu”:

Secțiunea „ARTE VIZUALE“:

PENTRU LICEU:

Kicsi Dora (X A) – PREMIUL I
Pescaru Tamara (X A) – PREMIUL I
Duca Darla (X A) – PREMIUL II
Czimmerman Amalia (XI C) – PREMIUL III
Szucs Kamilla (X C) – PREMIUL III
Turos Rakoczi Izabella (XC) – MENȚIUNE
Bendel Erwin (IX A) – MENȚIUNE
Olah Dorottya (X A) – MENȚIUNE
Tolgyi Tamas (XI C). – MENȚIUNE

PENTRU GIMNAZIU:

Rațiu Teodora (VI A) – PREMIUL I
Lupan Laurențiu (VI B) – PREMIUL II
Tite Alisa (VII B) – PREMIUL III
Cheșa Sophia (VII B) – PREMIUL III
Geiger Helga (VII B) – PREMIUL III
Vari Iulia (VI B) – MENȚIUNE
Gatti Nora (VI B) – MENȚIUNE
Pap Mercedes (VI B) – MENȚIUNE
Werni Kerstin (VI B) – MENȚIUNE
Vasile Cristina (V B) – MENȚIUNE
Chiș Gestermayer Luca (VI A) – MENȚIUNE
Lup Melissa (VI A) – MENȚIUNE
Buier Sebastian (VI A) – MENȚIUNE
Brutler Mark (VI A) – MENȚIUNE
Cheșa Christopher (V B) – MENȚIUNE
Hedrea Anna (V B) – MENȚIUNE
Tămaș Alexandra (V B) – MENȚIUNE
Leitner Gerlinde (V B) – MENȚIUNE
Teleki Viktoria (V B) – MENȚIUNE
Pataki Henrietta (V B) – MENȚIUNE
Pintea Tamina (V B) – MENȚIUNE
Maier Georgiana (VI A) – MENȚIUNE
Știrbu Ninetta (VI A) – MENȚIUNE
Toma Sara (VI A) – MENȚIUNE
Fănățan Iulia (VI A) – MENȚIUNE
Rițiu Teodora (V C) – MENȚIUNE

SECȚIUNEA „CREAȚIE LITERARĂ ȘI ESEISTICĂ“

Subsecțiunea POEZIE:

Balintfi Ivett (XI C) – PREMIUL I
Szekelyhidi Sarah (VI A) – PREMIUL II
Dâns Carla (V B) – PREMIUL III
Oiegaș Antonia (V C) – PREMIUL III
Szabo Erhardt (X A) – MENȚIUNE

Subsecțiunea ESEU TEMATIC:

Pargea Larisa (IX A) – PREMIUL I
Roatiș Mădălina (X A) – PREMIUL II
Mihai Alexandra (IX C) – PREMIUL III
Ambrusz Solomajer Erik (VII A) – MENȚIUNE
Bălaj Mădălina (IX C) – MENȚIUNE.

Subsecțiunea PROZĂ SCURTĂ:

1. Faur Serena (XI C) – PREMIUL I

SECȚIUNEA „INTERPRETARE MUZICALĂ / RECITARE“:

Subsecțiunea INTERPRETARE MUZICALĂ:

Pusta Daria (VI A) – PREMIUL I
Sheck Mark și Hackl David (VI B) – MENȚIUNE I
Crăciun Matei (VI A) – PREMIUL II
Teleki Mate (VI A) – PREMIUL III

Subsecțiunea RECITARE:

Teleki Viktoria (V B) – PREMIUL I
Vasile Cristina (V B) – PREMIUL II
Leitner Gerlinde (V B) – PREMIUL II
Ardelean Andrada (VII B) – PREMIUL II
Bran Iulia (VII B) – PREMIUL II
Bilațiu Iulia (VIII B) – PREMIUL II
Feher Denisa (VII B) – PREMIUL II
Stratulat Ioana (VIII B) – PREMIUL II
Pataki Henrietta (V B) – PREMIUL III
Hodrea Anna (V B) – PREMIUL III
Tămaș Alexandra (V B) – PREMIUL III.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.