Poligonul ACR din Satu Mare a găzduit sâmbătă, 21 noiembrie, ediția a X-a din cadrul etapei a V-a al Campionatului Național de „Rally Sprint” 2015. Competiția a fost organizată de ACR Satu Mare, Clubul Sportiv „Auto Karting Rider’s” și Primăria municipiului reședință de județ.
În continuare vă prezentăm câștigătorii etapei a V-a pe grupe:
Grupa JN.1:
Locul I
David Tarța (13 ani, Baia Mare, Suzuki Swift)
Locul II
Mihnea Hanea (13 ani, Cluj Napoca, Ford Ka)
Locul III
Pintye Balázs (13 ani, Satu Mare, Honda)
Grupa JN.2:
Locul I
Alex Balogh (17 ani, Satu Mare, Peugeot)
Locul II
Flaviu Purgui (18 ani, Satu Mare, Peugeot)
Locul III
Leontin Iocsak (16 ani, Livada, Suzuki)
Grupa ON.1
Locul I
Ioan Iocsak (Livada, Suzuki)
Locul II
Szabó Lajos (Satu Mare, Dacia Logan)
Locul III
Adalbert Toth (Livada, Mazda)
Grupa ON.2
Locul I
Cosmin Caraba (Satu Mare, Honda)
Locul II
Nagy Attila (Baia Mare, Opel Astra)
Locul III
Ioan Victor (Giroc, Mazda)
Grupa ON.3
Locul I
Iulian Mărcuș (Baia Mare, BMW)
Locul II
Kis Szilard (Miercurea Nirajului, BMW)
Locul III
Gindele Emerich (Carei, BMW)
Grupa OOP.1
Locul I
Ovidiu Pașca (Baia Mare, Mitshubishi Evo)
Locul II
Alexandru Bernat L. (Șimleu Silvaniei, Citroen)
Locul III
Robert Szabó (Zalau, Subaru)
Grupa OOP.2
Locul I
Florin Ștecka (Satu Mare, BMW)
Locul II
Kovács Levente (Satu Mare, BMW)
Locul III
Alexandru Ciulean (Baia Mare, Mazda MX5)
Grupa OPEN
Locul I
Ovidiu Pașca (Baia Mare, Mitshubishi Evo)
Locul II
Andrei Uram (Oradea, Mazda 323)
Locul III
Alexandru Bernat L. (Șimleul Silvaniei, Citroen).
Au mai fost premiați următorii concurenți:
La categoria FEMININ :
Locul I
Natalia Ramona Iocsak (12 ani, Livada, Suzuki Swift)
Locul II
Natalie Hanea (14 ani, Cluj-Napoca, Ford Ka)
Locul III
Hankovszki Krisztina (Livada, Mitshubishi Colt).
Fiecare câștigator a primit pe lângă cupe, diplomă, medalii și punctele care i se cuvin conform regulamentului.
După terminarea etapei a V-a, și după adunarea punctelor obținute pe tot parcursul anului, într-un cadru festiv, organizat la Sala de evenimente ESEDRA sau decernat multe cupe și titluri de campioni naționali.
În continuare vă prezentăm câștigătorii fiecărei grupe a Campionatului Național de „Rally Sprint” 2015:
Campionul grupei JN1este: David Tarta (13 ani, Baia Mare, Suzuki Swift)
Vicecampionul grupei: Pintye Balázs (13 ani, Satu Mare, Honda)
Locul III: Mihnea Hanea (13 ani, Cluj-Napoca, Ford Ka)
Campionul grupei JN2 este: Alex Balogh (17 ani, Satu Mare, Peugeot)
Vicecampionul grupei: Flaviu Purgui (18 ani, Satu Mare, Peugeot)
Locul III la grupa JN2: Leontin Iocsak (16 ani, Livada, Suzuki)
Campionul grupei ON1este: Ioan Iocsak (Livada, Suzuki)
Vicecampionul grupei: Adalbert Toth (Livada, Mazda)
Locul III la grupa ON1: Hankovszki Árpád (Livada, Mitshubishi Colt)
Campionul grupei ON2 este: Nagy Attila (Baia Mare, Opel Astra)
Vicecampionul grupei: Vlad Onisa (Baia Mare, Renault Megane)
Locul III la grupa ON2: Valdman István (Baia Mare, Dacia Sport)
Campionul grupei ON3 este: Kis Szilárd (Miercurea Nirajului, BMW)
Vicecampionul grupei: Iulian Mărcuș (Baia Mare, BMW)
Locul III la grupa ON3: Mihai Roșu (Carei, BMW)
Campionul grupei ONLY OPEN 1 este: Ovidiu Pașca (Baia Mare, Mitshubishi Evo)
Vicecampionul grupei: Alexandru Bernat L. (Șimleul Silvaniei, Citroen)
Locul III la grupa ONLY OPEN 1: Kis Kasza Szilárd (Satu Mare, Toyota)
Campionul grupei ONLY OPEN 2 este: Florin Ștecka (Satu Mare, BMW)
Vicecampionul grupei: Kovács Levente (Satu Mare, BMW)
Locul III la grupa ON3: Cătălin Farcău (Satu Mare, BMW)
Campioana grupei FEMININ este: Natalia Ramona Iocsak (Livada, Suzuki)
Vicecampioana grupei: Natalie Hanea (Cluj-Napoca, Ford Ka)
Locul III la grupa FEMININ: Pamela Izsaky (Sighetu Marmației, Opel Astra)
Campionul grupei OPEN este: Ovidiu Pașca (Baia Mare, Mitshubishi Evo)
Vicecampionul grupei: Alex Balogh (17 ani, Satu Mare, Peugeot)
Locul III la grupa OPEN: Alexandru Bernat L. (Șimleul Silvaniei, Citroen).