Multe medalii pentru judoka și spadasinii de la CSM Satu Mare

sport1

sport2

sport3

Secțiile de judo și scrimă din cadrul CSM Satu Mare și-au prezentat rezultatele obținute la ultimele competiții, în cadrul unei conferințe de presă susținute azi, 6 octombrie.

La întâlnirea cu jurnaliștii au participat președintele CSM Satu Mare, Valeriu Neagu, purtătorul de cuvânt, Cristina Stahl, spadasinii secției, împreună cu antrenorul Francisc Csiszar, respectiv judoka Marian Halas.

Reprezentanții secțiilor și-au prezentat rezultatele obținute la ultimele competiții la care au participat.

Astfel, în perioada 2-4 octombrie a avut loc la Cluj-Napoca, finala Campionatului Național de judo seniori individual, unde CSM Satu Mare a avut o prestație foarte bună. Performerii delegației sătmărene sunt: Remus Lazea (categoria 66 kg) și Cristian Bodîrlău (90 kg) care au reușit să-și adjudece titlul de campion național la categoriile lor de greutate.
Medalii de bronz au luat sportivii: Cristian Sereș (60 kg), Amado Lazea (66 kg) și Marian Halas (81 kg). Lorand Samel s-a clasat pe locul V la categoria de 100 kg.

În ceea ce privește Secția de scrimă, sportivii au participat de curând la Cupa României la spadă seniori, competiție găzduită de municipiul Constanța. În cadrul acestui turneu, spadasinul Adrian Pop a cucerit trofeul Cupei României, iar echipa CSM Satu Mare s-a clasat pe locul II. De asemenea, Andrei Timoce a cucerit Cupa Farul, competiție organizată tot la Constanța.