Județul Satu Mare a avut nouă prefecți în 25 de ani

prefectura

În decurs de 25 de ani, județul Satu Mare a avut nouă prefecți. Cel mai longeviv reprezentant al Guvernului în județul nostru a fost Rudolf Riedl, care a îndeplinit funcția de prefect în perioada 24 decembrie 1996-10 ianuarie 2001, iar cel mai scurt mandat l-a avut Cristian Sasu, din 18 aprilie-12 mai 2012.

În cadrul ședinței de azi, 16 septembrie a Colegiului prefectural, la inițiativa prefectului Eugeniu Avram a început o serie de prezentări având ca temă evoluția instituțiilor deconcentrate în județul nostru, începând din 1990 și până în prezent.

În decurs de un sfert de veac, județul nostru a avut nouă prefecți: Cornel Morar (10 august 1990-19 ianuarie 1993); Valer Vasile Suciu (19 ianuarie 1993-24 decembrie 1996); Rudolf Riedl (24 decembrie 1996-10 ianuarie 2001); Gheorghe Ciocan (15 ianuarie 2001-16 aprilie 2004); Valer Marian (23 iulie 2004-7 ianuarie 2005); Radu Bud (7 ianuarie 2005-18 martie 2009); Radu Giurcă (18 martie 2009-18 aprilie 2012); Cristian Sasu (18 aprilie-12 mai 2012) și Eugeniu Avram, actualul prefect care a fost numit în funcție în luna mai 2012.

Instituția Prefectului are 68 de angajați, organizați în cinci servicii.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.