Municipiul Baia Mare a găzduit sâmbătă, 16 mai, etapa a II-a din cadrul Campionatului Național de Rally Sprint 2015, ediția a X-a. În organizarea ACR Sucursala Satu Mare-Maramures, Clubului Sportiv „Auto Karting Rider’s” și Primaria municipiului Baia Mare, etapa de sâmbătă a aliniat la start un număr record de 75 de concurenți.
Piloții au venit din: Baia Mare, Baia Sprie, Cavnic, Moisei, Livada, Carei, Sighetu Marmației, Zalău, Șimleu Silvaniei, Miercurea Nirajului, Cluj-Napoca, Dej și Satu Mare, iar intrecerea s-a adresat atât piloților debutanți cât și celor avansați.
În acest an organizatorii au programat cinci etape în diferite locații: Poligonul ACR Satu Mare (două etape), Centrul municipiului Baia Mare, Centru municipiului Carei și Centrul Nou din Satu Mare.
În continuare vă prezentăm câștigătorii etapei de la Baia Mare, pe categorii:
Grupa JN.1:
Locul I
Pintye Balázs – 11 ani (Satu Mare, Honda)
Locul II
David Tarța – 11 ani (Baia Mare, Suzuki Swift)
Locul III
Mihnea Hanea – 12 ani (Cluj-Napoca, Ford Ka)
Grupa JN.2:
Locul I
Alex Balogh (Satu Mare, Peugeot)
Locul II
Flaviu Purgui (Satu Mare, Peugeot)
Locul III
Leontin Iocsak (Livada, Suzuki Swift)
FEMININ
Locul I
Natali Hanea (Cluj-Napoca, Ford Ka)
Locul II
Natalia Ramona Iocsak (Livada, Honda)
Locul III
Pamela Izsaky (Satu Mare, VW)
ON.1:
Locul I
Bogdan Alexandru (Cluj-Napoca, Olep Tigra)
Locul II
Ioan Iocsak (Livada, Honda)
Locul III
Adalbert Toth (Livada, Mazda)
ON.2:
Locul I
Nagy Attila (Baia Mare, Opel Astra)
Locul II
Kiss Laszló (Miercurea Nirajului, Opel Astra)
Locul III
Emil Gergely (Dealu, Rover 220)
ON.3
Locul I
Mihai Roșu (Carei, BMW)
Locul II
Kis Szilárd (Miercurea Nirajului, BMW)
Locul III
Iulian Mărcuș (Baia Mare, BMW)
OOP.1
Locul I
Ovidiu Pașca (Baia Mare, Mitshubishi Lancer Evo)
Locul II
Alexandru L. Bernat (Șimleu Silvaniei, Subaru)
Locul III
Kis Kasza Szilárd (Satu Mare, Toyata)
OOP.2
Locul I
Florin Stecka (Satu Mare, BMW)
Locul II
Kovacs Levente (Satu Mare, BMW)
Locul III
Szabó Robert (Zalău, Mazda RX8).
OPEN
Locul I
Ovidiu Pașca (Baia Mare, Mitshubishi Lancer Evo)
Locul II
Alexandru L. Bernat L. (Șimleu Silvaniei, Subaru)
Locul III
Florin Stecka (Satu Mare, BMW).