10 medalii pentru judoka de la CSM Satu Mare la competițiile din week-end

conferinta judo

judo1

judo2

Judoka de la CSM Satu Mare au participat sâmbătă, 18, respectiv duminică, 19 aprilie, la două competiții puternice, organizate la Iași. Este vorba despre Cupa României și Campionatul Național de luptă la sol.

Despre rezultatele obținute în cadrul acestui turneu au vorbit, în cadrul unei conferințe de presă organizate azi, 20 aprilie, președintele CSM Satu Mare, Valeriu Neagu, respectiv antrenorul Vasile Fușle senior și judoka Marian Halas.

În cadrul Cupei României organizate sâmbătă, Cristian Bodârlău a cucerit titlul de campion la categoria de 90 kg, iar medalia de argint le-a revenit sportivilor Marian Halas (81 kg) și Remus Lazea (66 kg). Amado Lazea (60 kg), respectiv Samel Lorand (100 kg) și-au adjudecat medalia de bronz. Un alt judoka de la CSM Satu Mare, Ovidiu Pop, a ocupat locul V, la categoria +100 kg.

Campionatul Național de luptă la sol a adus pentru sportivii noștri alte titluri. Astfel, Cristian Bodârlău și Amado Lazea au cucerit titlul național. Remus Lazea a ocupat locul II, iar locul III le-a revenit sportivilor Marian Halas și Samel Lorand.