Cristian Bodârlău de la CSM Satu Mare, locul V la Cupa Mondială de la Sofia

Cristian Bodarlau

Judoka Cristian Bodârlău de la CSM Satu Mare a avut o evoluție excelentă la Cupa Mondială de la Sofia (Bulgaria), cucerind locul V în cadrul competiției.

După un tur liber, Bodârlău a trecut pe rând de sportivi din Franța, Belarus și Olanda. În semifinală a pierdut în fața unui judoka din Egipt, iar pentru medalia de bronz a pierdut în confruntarea cu Papunashvili din Georgia. În cele din urmă s-a clasat pe locul V, poziție care îi aduce puncte importante în clasamentul de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din 2016.

În altă ordine de idei, în cadrul finalei de la Craiova, Sebastian Cot (U-18) s-a clasat pe locul VII la categoria de 90 de kilograme.