Bilanțul Secției de karate a CSM Satu Mare pe anul 2014

nationale senior

razvan polonia

Sportivii Secției de karate a CSM Satu Mare antrenați de Mihai Hanga și Florin Curileac au reușit în cursul anului 2014 să cucerescă o seriei de rezultate impresionante, fiind un an al performanțelor atât la nivel național cât și internațional devenind campioni europeni și mondiali. Astfel, la Campionatul European Răzvan Tinca a obținut două medalii de aur și una de bronz iar echipa de seniori a fost la mare înălțime câștigând medalia de argint.

Performanțele sportive obținute la Campionatul European (Verona ,Italia) și Campionatul Mondial (Szeczin, Polonia) au fost recunoscute și omologate de Ministerul Tineretului și Sportului (MTS) fiind recompensate și financiar, demonstrând astfel forța Secției de karate a CSM Satu Mare atât la nivel național cât și internațional.

Palmaresul de 37 de medalii obținute din care 11 de aur, 14 de argint și 12 de bronz a culminat cu titlul de campion mondial obținul de Răzvan Tinca în Polonia.
Răzvan Tinca, categoria 15-17 ani:

Campionatul Național

Locul I – kumite echipe Shobu Sanbon-rotativ
Locul I – kumite echipe Shobu Sanbon-single

Campionatul European

Locul I – kumite echipe Shobu Sanbon-rotativ
Locul I – kumite echipe Shobu Sanbon-single
Locul III – kumite individual Shobu Sanbon

Campionatul Mondial

Locul I – kumite echipe Shobu Sanbon-rotativ
Locul I – kumite echipe Shobu Sanbon-single
Locul II – kumite individual Shobu Sanbon

Cupa României

Locul I – kumite individual Shobu Sanbon
Locul II – kumite echipe Shobu Sanbon-rotativ

Igor Bălăcescu, categoria + 21 de ani:

Campionatul Național

Locul I – kumite echipe Shobu Ippon-rotativ
Locul III – kumite echipe Shobu Sanbon-single

Campionatul European

Locul II – kumite individual Shobu Ippon
Locul II – kumite echipe Shobu Sanbon-single
Locul III – kumite echipe Shobu Sanbon rotativ

Cupa României

Locul II – kumite echipe Shobu Sanbon-rotativ
Locul II – kumite echipe Shobu Sanbon-single

Florin Mihali, categoria +21 ani:

Campionatul Național

Locul I – kumite echipe Shobu Ippon-rotativ
Locul III – kumite echipe Shobu Sanbon-single
Locul III – kumite individual Shobu Ippon

Campionatul European

Locul IV – Kumite individual Shobu Ippon
Locul II – kumite echipe Shobu Sanbon-single
Locul III – kumite echipe Shobu Sanbon-rotativ

Cupa Romaniei

Locul II – kumite echipe Shobu Sanbon-rotativ
Locul II – kumite echipe Shobu Sanbon-single

Cupa Campionilor Europeni

Locul III – kumite individual Shobu Ippon

Nicolae Kovacs, categoria + 21 ani:

Campionatul Național

Locul I – kumite echipe Shobu Ippon-rotativ
Locul III – kumite echipe Shobu Sanbon-single

Campionatul Europen

Locul II – kumite echipe Shobu Sanbon-single
Locul III – kumite echipe Shobu Sanbon-rotativ.

Rezultate sunt confirmate de MTS și de clasamentul final al Direcției Județene pentru Tineret și Sport (DJTS). Karateka de la CSM Satu Mare sunt prezenți în primii zece sportivi ai județului la nivel de sporturi neolimpice. Răzvan Tinca (locul II), Igor Bălăcescu (locul III), Florin Mihali (locul IV) și Nicolae Kovacs (locul X), Secția de karate a CSM Satu Mare având cele mai bune rezultate la nivel de club sportiv.

Secția de karate și-a propus pentru anul 2015 următoarele obiective: nouă medalii la Campionatele Naționale, patru medalii la Cupa României, trei medalii la Campionatul European și două medalii la Campionatul Mondial.

Antrenorul Secției de karate a CSM Satu Mare, Mihai Hanga ne-a transmis câteva concluzii privitoare la rezultatele obținute de sportivii noștri: „Ținând cont de numărul mare de participanți și nivelul valoric foarte ridicat la competițiile la care au participat sportivii noștri, rezultatele au fost excelente. Atacăm anul 2015 optimiști, obiectivele principale fiind cucerirea medaliilor la Campionatele Europene din Belgia și Mondialele din Brazilia”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.