Baschet: CSM Târgovişte – CSM Satu Mare 94-46

Baschet

CSM Târgovişte s-a impus fără probleme în faţa baschetbalistelor de la CSM Satu Mare, cu scorul de 94 la 46. Duelul dintre cele două echipe a avut loc azi, 18 octombrie, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor din Târgovişte. Partida a contat pentru etapa a V-a a Ligii Naţionale la baschet feminin.
Satu Mare s-a aliniat la startul partidei cu „cvintetul”: Adams, Szmutku, Ferenczi, Radovic şi Ross. Sătmărencele şi-au adjudecat primul sfert cu scorul de 16 la 18, după care au pierdut sfertul secund cu 26-7. Astfel, târgoviştencele au intrat la vestiare cu un avantaj de 17 puncte (42-25).
Cea de-a doua parte a meciului a fost controlată tot de CSM Târgovişte, care au câştigat detaşat fiecare sfert (28-12, respectiv 24-9).
Cele mai bune marcatoare din partea CSM Satu Mare au fost Ross (14 puncte) şi Laza (13 puncte).
Meciul a fost arbitrat de Nicolae Dragoş şi Valentin Negrea, iar ca observator a fost desemnat Gheorghiţă Mădirjac.
În următoarea etapă CSM Satu Mare va întâlni, pe teren propriu, BCM Tymes Timişoara. Meciul va avea loc pe 22 octombrie, în Sala LPS de pe strada Ady Endre din Satu Mare.