45 de medalii pentru înotătorii sătmăreni la Memorialul „Gheorghe Demeca” din Baia Mare

demeca 2014

În perioada 27-28 septembrie, înotătorii de la CSM Satu Mare au participat la Memorialul „Gheorghe Demeca” de la Baia Mare. Competiția s-a desfășurat la Bazinul Olimpic „Gheorghe Demeca” din Baia Mare. La ceastă competiție sportivii sătmăreni au cucerit 45 de medalii (20 de aur, zece de argint și 15 de bronz).

Organizatorii competiției au fost Primăria municipiului Baia Mare, DJST Maramureș, Fundația „Gheorghe Demeca”, CSM Baia Mare și CS „Aqua Swim” Baia Mare.

CSM Satu Mare a fost reprezentat de următorii sportivi: Silviu Pop (antrenor), Cătălin Moșneguțu, Ariana Pop, Luca Tătar, Zalan Szelmenczi, Adam Mihalku, Andrei Soponar, Luca Simon, Mark Mihalku, Riedl Serli Tibor, Darius Soponar, Alexandra Gătina, Andra Beliga, Alexandra Grigoriu, Maria Chifor, Miruna Dărăban, Oana Komiati, Filip Grigoriu, Lara Princz și Stăncioiu Blanca.

Rezultatele obținute au fost pe măsura așteptărilor. În total înotătorii sătmăreni au câștigat nu mai puțin de 45 de medalii dintre care 20 de aur, zece de argint, 15 de bronz, opt locuri IV, zece locuri V și 11 locuri VI. Pentru locurile IV-VI s-au acordat diplome.

Astfel, Cătălin Moșneguțu a fost favoritul probelor pentru anul de naștere 2001 și a câștigat nouă medalii de aur la probele de 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, 50 m spate, 100 m spate, 200 m spate, 50 m fluture, 100 m fluture, 200 m mixt si locul IV la 50 m bras, participând la zece probe în concurs.

Ariana Pop s-a clasat pe locul III și medalia de bronz la proba de 200 m liber, locul IV la 200 m spate, locul V la 100 m fluture, locul IV la 100 m spate, locul IV la 50 m liber, locul VI la 50 m spate și locul IV la 50 m fluture, locuri câștigate la cele 12 probe în care a fost înscrisă.

Luca Tătar s-a impus la toate cele patru probe la care a participat, respectiv 50 m liber, 50 m spate, 50 m bras și 50 m fluture câștigând medaliile de aur și la finalul concursului i-a fost acordată cupa pentru cel mai bun înotător născut în anul 2007.

Zalan Szelmenczi s-a clasat pe locul V la proba de 50 m liber, locul II și medalia de argint la proba de 50 m bras, locul V la 100 m fluture, locul II și medalia de argint la 100 m bras și locul VI la 100 m spate.

Adam Mihalku s-a clasat pe locul III la proba de 100 bras câștigând medalia de bronz, pe locul VI la 50 m liber, locul V la 100 m spate, locul VI la 50 m bras, locul IV la 100 m fluture, locul VI la 50 m spate și locul VI la 50 m fluture.

Andrei Soponar s-a clasat pe locul VI la proba de 50 m bras.

Luca Simon s-a clasat pe locul II și a câștigat medalia de argint la proba de 100 m spate, medalia de bronz la proba de 50 m bras, medalia de bronz la 50 m spate, medalia de bronz la 100 m bras și s-a clasat pe locul IV la proba de 50 m fluture, locul V la 100 m liber, locul VI la 50 m liber și locul IV la 100 m fluture.

Mark Mihalku s-a clasat pe locul VI la proba de 50 m spate și 100 m liber, iar la proba de 100 m fluture pe locul IV.

Riedl Serli Tibor a câștigat medalia de aur la proba de 100 m liber, medalia de aur la proba de 100 m spate, medalia de aur la 50 m spate, medalia de argint la 100 m bras, medalia de bronz la 50 m liber, medalia de bronz la 50 m bras, medalia de bronz la 100 m fluture și medalia de bronz la 50 m fluture.

Darius Soponar s-a clasat pe locul I la proba de 100 m bras câștigând medalia de aur, locul II și medalia de argint la proba de 50 m bras, locul IV la 100 m fluture, locul V la 100 m liber, locul V la 100 m spate, locul V la 50 m spate și locul VI la 50 m fluture.

Alexandra Gătina s-a clasat pe locul IV la proba de 50 m bras.

Andra Beliga s-a clasat pe locurile V și VI la probele de 50 m bras, respectiv 50 m liber.

Alexandra Grigoriu a câștigat medalia de bronz și s-a clasat pe locul III la probele de 50 m spate, 50 m bras, 100 m spate, 100 m bras, 100 m fluture și s-a clasat pe locul V la 50 m fluture, locul V la 100 m liber și locul IV la 50 m liber.

Maria Chifor s-a clasat pe locul VI la probele de 100 m liber și 100 m spate.
Oana Komiati a câștigat locul I și medalia de aur la proba de 200 m liber, locul II și medalia de argint la probele de 100 m liber, 100 m spate și 100 m bras.

Filip Grigoriu a câștigat II medalii de argint la probele de 50 m spate și 50 m liber.

Lara Princz s-a clasat pe locul I și a câștigat medalia de aur la proba de 50 m liber, locul I și medalia de aur la proba de 50 m bras și locul III și medalia de bronz la proba de 50 m spate. De mețtionat fatul că și sportiva Lara Princz alături de sportivul Luca Tătar a câștigat la finele concursului cupa pentru cea mai bună performanță la fete născute în anul 2008.

Stăncioiu Blanca s-a clasat pe locul V la probele de 50 m spate și 50 m liber și pe locul VI la broba de 50 m fluture și 100 m liber.

Înotătorii sătmăreni vor susține următorul concurs la Arad unde se va desfășura „Cupa Aradului”, ediția a XVI-a în data de 1 noiembrie.